Gwiazdy muzyki klezmerskiej

„Szalom na Szerokiej” - 23. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

Największa scena żydowska na świecie w samym sercu krakowskiego Kazimierza. Na niej takie gwiazdy muzyki klezmerskiej jak: Zion 80 – band złożony z genialnych muzyków nowojorskiej sceny awangardowej, Boom Pam i Kutiman – jeden z najpopularniejszych obecnie zespołów rockowych w Izraelu. TVP2 zaprasza na niezwykły koncert „Szalom na Szerokiej” wieńczący tegoroczny 23. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie.

Koncert na krakowskim Kazimierzu od lat gromadzi wielotysięczną, międzynarodową publiczność. Na scenie pojawiają się artyści wybrani spośród muzyków koncertujących wcześniej w Synagodze Tempel, a także – zgodnie z kilkuletnią już tradycją – zespoły specjalnie na ten koncert zaproszone. Wydarzenie stanowi jedyną w swoim rodzaju prezentację muzyki żydowskiej z całego świata. To unikatowa w skali świata impreza, będąca jednym z najważniejszych koncertów plenerowych organizowanych w Krakowie. Sam festiwal stał się również jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych miasta i jednym z najbardziej znanych polskich wydarzeń kulturalnych na całym świecie.

Podczas tegorocznego koncertu „Szalom na Szerokiej" zamykającego 23. festiwal Kultury Żydowskiej usłyszymy m.in. 10-osobowy band złożony z genialnych muzyków nowojorskiej awangardowej – Zion 80, jeden z najpopularniejszych obecnie zespołów rockowych w Izraelu – Boom Pam i Kutiman oraz odwołujący się do tradycyjnej muzyki żydowskiej 11-osobowy zespół Diwan Saz. Koncert poprowadzą: Tomasz Kammel i Janusz Makuch. Impreza potrwa siedem godzin. Już dzień po jej zakończeniu, w niedzielę 7 lipca, TVP2 wyemituje 2-godzinny koncert, będący rejestracją najciekawszych i najważniejszych występów. Początek emisji o godz. 23.15.

W koncercie „Szalom na Szerokiej" wystąpią:

Radio Trip (Izrael)
Dj-ski kolektyw z Izraela – Uri Wertheim i Ofer Tal – winylowe party z muzyką nieistniejącej już, niezależnej wytwórni płytowej Koliphone z Jaffy, założonej przez marokańskich imigrantów do Izraela.

Boom Pam i Kutiman (Izrael)
Jeden z najpopularniejszych aktualnie zespołów Izraela – grający mix muzyki z basenu Morza Śródziemnego, rocka i surf rocka w bardzo oryginalnym zestawieniu: gitara elektryczna, tuba i perkusja. W tym roku wystąpią wspólnie z Kutimanem – izraelskim multiinstrumentalistą, który zagra dodatkowo na instrumentach klawiszowych.

Zion 80 (USA)
10-osobowy band złożony z genialnych muzyków nowojorskiej awangardowej sceny muzycznej łączy dwie pozornie odległe kultury muzyczne: świat chasydzkich pieśni Rabina Schlomo Carlebacha i afrobeatowego funku Fela Kutiego. Wydana przed kilkoma dniami pierwsza płyta okazała się wielką sensacją.

Ensemble Yaman (Izrael)
Izrael to mieszanka wielu kultur, reprezentowanych przez Żydów pochodzących z różnych zakątków świata. Ensemble Yaman prezentuje jedną z nich – kulturę Jemenitów, czyli żydowskich imigrantów z Jemenu. Łącząc ascetyczną, lecz bardzo ekspresyjną, muzykę wokalną Jemenitów z rytmami reagge, funky, jazzu i rocka podbijają sceny muzyczne świata bardzo dynamiczną wersją tradycyjnego folkloru jemeńskiego.

Diwan Saz (Izrael)
11-osobowy zespół odwołuje się do pradawnych tradycji muzycznych: zarówno Bliskiego Wschodu: sufickiej i hebrajskiej, jak również Azji Środkowej. Koncerty Diwan Saz to nie tylko spektakl muzyczny, ale także ogromne mistyczne doznanie.

DeLeon (Meksyk / USA)
Ten meksykańsko-amerykański zespół – w oparciu o folklor sefardyjski – stworzył bardzo wyrazisty język muzyczny, brzmiący rockowo i nowocześnie.

Yiddish Princess (USA)
Nowojorska formacja bardzo nowocześnie traktuje wielowiekową tradycję jidysz. Członkowie grupy mawiają: jeżeli chcesz znaleźć coś, co połączy twoją miłość do rocka, popu i muzyki jidysz – to właśnie znalazłeś Yiddish Princes. Poszukiwania zakończone.

„Szalom na Szerokiej" (koncert finałowy 23. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie) – niedziela, 7 lipca, godz. 23.15, TVP2

(-)
TVP
26 czerwca 2013

Książka tygodnia

Monty Python. Autobiografia według Monty Pythona
Czwarta Strona - Wydawnictwo Poznańskie Sp. z o.o.
Monty Python

Trailer tygodnia