Halina Kwiatkowska obchodzi 99 imieniny

25 kwietnia 2020 roku skończyła 99 lat!

22 maja obchodzi Imieniny. Składamy najlepsze i najserdeczniejsze Życzenia: takiej - fantastycznej! formy życiowej i artystycznej w jakiej pani Halina jest dzisiaj.

Halina Kwiatkowska urodziła się 25 kwietnia 1921 roku w Bochni, jako Helena Królikiewiczówna.

Koleżanka z lat szkolnych i studenckich Karola Wojtyły, z którym występowała na scenie szkolnej oraz Teatru Rapsodycznego. Związana na stałe ze scenami teatrów krakowskich. Zagrała 64 ważne role w spektaklach Mieczysława Kotlarczyka, Bronisława Dąbrowskiego, Władysława Krzemińskiego, Konrada Swinarskiego, Józefa Szajny, Jerzego Jarockiego, Zygmunta Hübnera. Artystka kabaretowa - grała na scenie kabaretu w Jamie Michalika. Pedagog w krakowskiej PWST. Autorka dramatów, słuchowisk radiowych oraz podręcznika dobrego zachowania. Autorka książki „Porachunki z pamięcią", za którą otrzymała Nagrodę „Krakowska Książka Miesiąca" (marzec 2002). Była żoną pisarza Tadeusza Kwiatkowskiego.

7 listopada 2007 roku, podczas uroczystości w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, odebrała nadany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Kazimierza Michała Ujazdowskiego, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Artystka zawsze była niezwykle aktywna w Związku Artystów Scen Polskich.

(-)
Biuletyn Informacyjny ZASP
21 maja 2020

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia