Halka okiem telewidza

"Halka" - reż. Natalia Babińska - Opera Nova w Bydgoszczy

Czwarta w historii bydgoskiej Opery realizacja „Halki", przygotowana została w 2013 r. przez reprezentantki młodego pokolenia twórców teatralnych: reżyser Natalię Babińską, scenografki: Dianę Marszałek i Julię Skrzynecką, kostiumografa Paulinę Czernek i choreografa Iwonę Pasińską. Jedynie kierownictwo muzyczne przedstawienia i chóru spoczywa na męskich barkach: Piotra Wajraka i Henryka Wierzchonia. Opera Moniuszki, przyjęta została w Operze Nova w 2013 r. aplauzem publiczności równym chyba emocjom, jakie towarzyszyły XIX-wiecznej premierze dzieła.

Czy dzisiaj budzić je można historią uwiedzionej i porzuconej dziewczyny? Bydgoskie przedstawienie jest, co podkreślają recenzenci, inteligentne i poruszające, przystosowane do potrzeb postmodernistycznej wrażliwości i wyobraźni widza. Wspaniałe kreacje wokalne stworzyli: Jolanta Wagner w roli tytułowej i Tadeusz Szlenkier (Jontek) .Spektakl zarejestrowany w technice Blu-ray, wydany został w lutym br.. Dzięki temu okazał się towarem „jak znalazł" na czas epidemii.
TVP Kultura pokaże go po raz drugi w przeciągu dwóch miesięcy: najbliższa emisja w niedzielę, 14 czerwca br. o godz.15.

Opera Nova: próbuje i ...degustuje.
Od poniedziałku, 15 czerwca wznowione zostaną próby do musicalu „Bulwar Zachodzącego Słońca", które przerwane zostały w marcu br. Prace rozpoczną wyznaczeni soliści wraz z realizatorami: reżyserem Jackiem Mikołajczykiem, choreografami: Katarzyną Zielonką i Jarosławem Stańkiem.

Także symptomem powracającej „normalności" jest podjęcie działalności przez mieszczącą się w gmachu Opery Nova restaurację „Maestra", która ponownie zaprasza gości.

Ewa Chałat
Materiał nadesłany
12 czerwca 2020

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia