Halloween

Filmy grozy z muzyką na żywo - 2021

Nosferatu – symfonia grozy – film niemy z muzyką na żywo Jozefa Van Wissema

30 października, 19.00

Tworzenie ścieżek dźwiękowych do filmów o wampirach, to nie pierwszyzna dla mrocznego holenderskiego lutnisty i kompozytora Jozefa Van Wissema, który wsławił się, nagrodzoną na festiwalu w Cannes, muzyką do Tylko kochankowie przeżyją (Only Lovers Left Alive) Jima Jarmuscha.

Na rozgrzewkę przed właściwym Halloween, 30 października 2021 roku, w Teatrze Szekspirowskim, na swojej czarnej, robionej na zamówienie lutni, Jozef van Wissem zagra na żywo do kultowego niemego filmu Nosferatu – symfonia grozy z 1922 roku. To jeden z najważniejszych filmów niemieckiego ekspresjonizmu i jeden z pierwszych horrorów w historii kina. Za kanwę filmu posłużyła nieco zmodyfikowana, ze względu na problemy z prawami autorskimi, fabuła Draculi Brama Stokera. Rolę tytułowego Nosferatu odtwarzał Max Schreck. Jego nazwisko w niemieckim znaczy „strach", co, w połączeniu z tajemniczym charakterem aktora, było przyczyną plotek o wampiryzmie Schrecka.

Spooky Shakespeare, czyli Halloween po elżbietańsku
(wydarzenie online – FB i YouTube GTS)
30 października, 14.00

W sztukach Mistrza ze Stratfordu roi się od niesamowitych istot, rytuałów i przesądów. Z okazji zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych, zapraszamy na wykład profesor Małgorzaty Grzegorzewskiej, która przybliży nam ten temat na przykładzie wybranych sztuk Szekspira. Dowiemy się, w co wierzono w czasach elżbietańskich i co budziło największy strach. A jest o czym mówić! Wiedźmy, duchy, elfy, zjawy, czary! Świat magiczny przeplata się nieustannie ze światem ludzi – zarówno w komediach, jak i tragediach Szekspira. Istnieje równolegle, choć na innych prawach, niż świat ludzi. Uzupełnia go, wykrzywia, prowokuje. A my – czytelnicy – wchodzimy w tę mieszankę rzeczywistości i fantazji, nigdy nie wiedząc do końca, czy to, co magiczne, wydarzyło się naprawdę, czy też było ledwie „wyobraźni naszej marą senną".

Metropolis – film niemy z muzyką na żywo zespołu Czerwie
31 października, 19.00

„Pomiędzy rozumem a rękami musi być serce" – brzmi motto Metropolis – monumentalnego niemieckiego filmu science fiction z 1927 roku w reżyserii Fritza Langa. Zobaczymy go w GTS w halloweenowy wieczór. Muzykę na żywo zagra do niego, świetnie znana w kraju i za granicą, polska formacja Czerwie – jedyna, która od 20 lat specjalizuje się w tworzeniu ścieżek dźwiękowych do filmów.

Scenariusz Metropolis powstał na podstawie wydanej na potrzeby filmu w 1926 roku powieści Thei von Harbou pod tym samym tytułem. Prezentuje wizję miasta przyszłości, którego społeczeństwo jest podzielone na dwie kasty: wąską i uprzywilejowaną grupę intelektualistów (rozum, mózg) oraz robotników utrzymujących miasto przy życiu (ręce), mieszkających w podziemnych osiedlach.

Czerwie – to polska formacja, poruszająca się w muzycznym kręgu z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, muzyki eksperymentalnej, współczesnej oraz muzyki teatralnej i filmowej. Stworzyli własny niepowtarzalny styl, na który składają się, oprócz fuzji wielu gatunków, także niekonwencjonalne wykorzystanie instrumentów i wartości muzycznych. Są też twórcami muzyki do spektaklu w reżyserii Piotra Cieplaka Albośmy to jacy, tacy na podstawie Wesela St. Wyspiańskiego (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Warszawa, 2007). W swojej dyskografii mają 6 autorskich albumów. Zespół Czerwie jest niewątpliwie jednym z nielicznych, posiadających tak bogate – 20 letnie – doświadczenie w zakresie tworzenia muzyki do filmów niemych.

W skład grupy wchodzi obecnie 4 muzyków – Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia – operujących następującym instrumentarium: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon, syntezatory.

(-)
Gdański Teatr Szekspirowski
27 października 2021

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia