"Hamlet" Kality

"Ja, Hamlet" - reż: Marek Kalita - Teatr im. Bogusławskiego w Kaliszu

Prawie 50 lat musieli czekać kaliszanie na premierę Hamleta. Tym razem będzie to autorska wersja dramatu Szekspira, którą przygotował Marek Kalita. Swoją inscenizację zatytułował "Ja, Hamlet".

- Za podstawę adaptacji wziąłem intymną płaszczyznę rodzinną - mówił przed premierą Marek Kalita. - Postanowiłem także tym spektaklem powiedzieć coś o współczesnej Polsce i pokazać zmiany w ludziach, którzy trzydzieści lat temu zaczynali tutaj coś pięknego. Możemy zatem stwierdzić, że oto swojego Hamleta doczekało kolejne pokolenie-pokolenie Solidarności. 

"Ja, Hamlet" według "Hamleta" Williama Szekspira, to adaptacja dramatu w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka. Reżyserii i adaptacji tekstu dokonał Marek Kalita, który ponadczasowy tekst odczytuje przez pryzmat doświadczeń - tak osobistych, jak i pokoleniowych. W rolę tytułową wcieli się Artur Zawadzki. Towarzyszyć mu będą m.in. Michał Anioł jako Klaudiusz, Izabella Bień jako Ofelia, Bożena Remelska jako Gertruda i Michał Grzybowski jako Horacjo.

Reżyser przygotował także scenografię do spektaklu. Kostiumy zaprojektowała Bogna Rząd, zaś opracowanie muzyczne to dzieło Daniela Blooma.

Marek Kalita jako aktor współpracował między innymi z Krystianem Lupą i Andrzejem Wajdą. Od 10 lat jest w zespole Teatru Rozmaitości w Warszawie. Kieruje również Teatrem Atelier. W Kaliszu kilka lat temu wyreżyserował dramat Tankreda Dorsta "Fernando Krapp napisał do mnie ten list". 

Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (pi. Teatralny 1)
sobota 27.02, godzina 19, niedziela 28.02, godzina 17 bilety: 20-50 zł

sdr
Polska Głos Wielkopolski
27 lutego 2010

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia