Henryk Konwiński najlepszym choreografem 2017

11. Teatralna Nagroda Muzyczna im. Jana Kiepury

Henryk Konwiński został laureatem XI Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w kategorii najlepsza choreografia 2017.

 

Henryk Konwiński zaliczany jest do grona najbardziej znanych i cenionych tancerzy, choreografów i reżyserów. Na swoim artystycznym koncie ma ponad sześćdziesięcioletnią obecność na scenach teatralnych. Bez wątpienia jest krajowym rekordzistą w ilości przygotowanych opracowań choreograficznych i wyreżyserowanych przestawień operowych i operetkowych oraz w teatrach dramatycznych. Jego bogaty dorobek choreograficzny obejmuje niemal wszystkie pozycje baletu klasycznego oraz wiele opracowań do muzyki współczesnej, realizowanych na wszystkich bez wyjątku krajowych scenach muzycznych.

Kapituła Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury doceniła Konwińskiego za „Siwą mgłę" i „Krzesanego" do muzyki Wojciech Kilara, które od 2016 roku są prezentowane w Teatrze Wielkim w Łodzi w zestawieniu ze „Świętem wiosny" Marthy Graham i Igora Strawińskiego.

Śmiałe i udane wprowadzenie do repertuaru polskiego baletu choreografii Marthy Graham w połączeniu z choreografią Henryka Konwińskiego w spektaklu „Święto wiosny/ Krzesany" Igora Strawińskiego/Wojciecha Kilara nagrodzono Nadzwyczajną Złotą Maską w sezonie artystycznym 2015/2016.

Najbliższe prezentacje spektaklu „Święto wiosny/ Krzesany" w Teatrze Wielkim w Łodzi:
3 listopada 2017, godz. 18:30 / spektakl w ramach obchodów Roku Awangardy
17 listopada 2017, godz. 18:30

(-)
Materiał Opery
1 lipca 2017

Książka tygodnia

Pomarli
Wydawnictwo Czarne
Waldemar Bawołek

Trailer tygodnia