Hiob, nasz bliski

"Milczenie o Hiobie" - reż. Piotr Cieplak - Teatr Narodowy w Warszawie

Jerzy Łapiński jako Starzec pamięta tylko, że jacyś źli ludzie zatłukli mu kota. Ale imienia kota już nie pamięta. Dominika Kluźniak jako lektorka czyta fragmenty "Dziennika z bunkra Miła 34", za każdym razem w ten sam sposób przygotowując się do kolejnej sesji nagraniowej, aż do chwili, kiedy wybuchnie, niezdolna już do lektury tych porażających wspomnień z warszawskiego getta.

Wiktoria Gorodeckaja zachwyca w partiach śpiewanych. Monika Dryl ze swadą przewodniczki opowiada o obrazach. Karol Pocheć przytacza kawałki wywiadu z Andrzejem Stasiukiem, który zastanawia się nad źródłami antysemityzmu. Zbigniew Zamachowski jako artysta estradowy snuje brawurową opowieść o bocianach, które się niczym nie przejmują. Tomasz Sapryk dzieli się rodzinnymi dramatami biznesmena. Wszyscy razem tworzą na scenie przezabawną opowieść o "Czapli o niewzruszonej nodze", którą inicjuje Dominika Kluźniak jako sepleniąca Żaba. Cezary Kosiński mówi o Hiobie słowami Wujka i Miłosza, jakby to była jego prywatna historia.

Wielkie materii pomieszanie, powaga i żart obok siebie, które owocują prawdą - potrzebą namysłu nad sobą. Oto przesłanie spektaklu "Milczenie o Hiobie" w reżyserii Piotra Cieplaka. Przedstawienie staje się punktem wyjścia nie tylko do artystycznej kreacji, ale i zaproszeniem do wspólnej medytacji. Jej tłem jest pełna zaskakujących brzmień ilustracja muzyczna artystów zespołu Kormorany, od lat współpracujących z Cieplakiem, a szczególną scenerię tworzy scena Teatru Narodowego, gdzie zmieściła się i widownia, i przestrzeń gry.

Tomasz Miłkowski
Stolica
15 listopada 2013

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...