Historia pełna humoru

"Spiski - Hej" - reż. Andrzej St. Dziuk - Teatr Witkacego w Zakopanem

Teatr Witkacego w Zakopanem zaprasza na premierę spektaklu "Spiski - Hej!" wg Wojciecha Kuczoka w reżyserii Andrzeja St. Dziuka. To przedstawienie o dorastaniu w zgrzebnych, ale mimo wszystko kolorowych latach 80. XX wieku, ze wspaniałą muzyką tych czasów w tle.

Opowieść rozpoczyna się latem 1982 r. (Kiedy w Polsce obowiązywał stan wojenny, a mundial w Hiszpanii za pasem), wtedy to 10-letni chłopak jedzie z rodzicami na wakacje w Tatry. Fascynacje, oniryczno-magiczne przygody bohatera na tle "dzikiej" tatrzańskiej przyrody i wydarzeń politycznych, również sportowych. Próbuje zarazić rówieśników pasją futbolową i wnikliwie obserwuje spotkania ojca z miejscowymi. Mamy tu historię futbolu tatrzańskiego (naczelny problem: jak pokonać grawitację), później wkraczamy już w rejony pierwszych erotycznych pragnień i doświadczeń młodego człowieka. Dzięki pobytowi w górach odkrywa świat pogańskiej erotyki i pierwsze zauroczenie.

Nieokiełznany erotyzm, humor, duch pastiszu i groteski - "Spiski" Wojciecha Kuczoka potwierdzają klasę jednego z najwybitniejszych młodych polskich prozaików.

To przedstawienie o dorastaniu w zgrzebnych, ale mimo wszystko kolorowych latach 80. XX wieku, ze wspaniałą muzyką tych czasów w tle. Mieszczuch konfrontujący się z mieszkańcami wsi, mówiących gwarą góralską, wydającymi się niezwykle zabawnymi z ich zabobonami i przywiązaniem do tradycji. To historia pełna humoru i trafnych spostrzeżeń na temat obyczajowości, mentalności i niezwykłej żywiołowości górali. To sensualny świat, kipiący emocjami i instynktami, do którego wkracza świat magii i pozarealnych wydarzeń. Smaczku przydaje narracja w duchu Witolda Gombrowicza i góralska gwara, która dodaje szczególnych smaczków i tworzy swojską atmosferę.

Spektakl "Spiski - Hej!" stanowi naturalną konsekwencję spektakli obecnych w repertuarze Teatru Witkacego - jest to kontynuacja spektakli "Na przełęczy" wg St. Witkiewicza oraz "Człapówki" wg A. Struga, czyli cyklu tatrzańskiego.

Spektakl przeznaczony dla widzów od 16. roku życia

___

Już wkrótce, w dniach 21-23 lutego, odbędą się 34. Urodziny Teatru Witkacego i 134 rocznica Urodzin St.I.Witkiewicza. W programie: najnowsza premiera "Spiski" wg W. Kuczoka w reżyserii Andrzeja St.Dziuka, wernisaż wystaw - malarstwa Zbigniewa Bajka oraz projektu "GYUBAL Wahazar" studentów Wydziału Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie i Instytutu Witkacego, a także promocja książki Ewy Szkudlarek "Portrety cieni Witkacego". Nie zabraknie spektakli gościnnych i koncertów (zabrzmi jazz) i niespodzianek przygotowanych specjalnie przez Zespół na tę okazję.
Materiał nadesłany

(-)
Materiał Teatru
19 stycznia 2019

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...