Historia pewnej rodziny

"Dźwięki muzyki" - reż. Maria Sartova - Gliwicki Teatr Muzyczny

Musical „Dźwięki muzyki” oparty jest na fascynującej historii rodziny von Trapp. Każda z jego postaci ma swój pierwowzór, którego prawdziwe losy nieraz są jeszcze ciekawsze niż w teatralno-filmowym wcieleniu! Zanim więc widzowie Gliwickiego Teatru Muzycznego będą mieli okazję poznać Marię i kapitana von Trappa oraz siedmioro jego uroczych dzieci na scenie, chcemy im co nieco opowiedzieć o bohaterach naszego musicalu.

Odcinek 3:
Maria Franziska – ostatnia z siódemki

24 lutego, niecałe dwa tygodnie temu, zmarła Maria Franziska von Trapp, ostatnia z siódemki dzieci kapitana Georga von Trappa i jego pierwszej żony, trzecia pod względem starszeństwa. Dożyła sędziwego wieku 99 lat.

W „Dźwiękach muzyki" miała na imię Louisa. Urodziła się w 1914 roku. Podobnie jak jej zmarła matka, dziewczynka chorowała na szkarlatynę. Nie mogła chodzić do szkoły i właśnie dlatego ojciec postanowił zatrudnić dla niej guwernantkę, nowicjuszkę w zakonie benedyktynek Marię Augustę Kutscherę, która później została jego żoną i którą znamy jako Marię z musicalu.

W swoich wspomnieniach Maria Augusta von Trapp tak opisywała swoją imienniczkę: „Była bardzo delikatna.
Z powodu choroby serca, musiała zachowywać się bardzo cicho i spokojnie. Nie mogła biegać ani wspinać się na drzewa, bawić się w jakiekolwiek żywsze gry.

Jak trudno musiało jej być, gdy pozostałe dzieci szalały i tryskały radością! Ale Maria była wyjątkowa. Nigdy nie dała po sobie poznać rozczarowania. Zawsze była bardzo życzliwa. Tylko od czasu do czasu zauważałam na jej twarzy i w jej pięknych, ciemnych oczach przejmującą tęsknotę, niemal głód, gdy obserwowała, jak radośnie bawią się jej siostry i bracia".

Maria Franziska przez wiele lat koncertowała razem z całą rodziną w wielu krajach świata. Później pracowała
w Papui-Nowej Gwinei jako świecka misjonarka. Zaadoptowała tam chłopca, Kikuli Mwanakuziego. Wróciła
z nim na rodzinną farmę do Vermont w USA, gdzie zamieszkali m.in. z Marią Augustą.

W 2008 roku odwiedziła po latach Salzburg w Austrii z okazji ponownego otwarcia willi jej ojca, już jako hotelu i muzeum.

Przeżyła ją trójka przyrodnich braci i sióstr, urodzonych z drugiego małżeństwa Georga von Trappa.

(-)
Materiał Teatru
18 marca 2014

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia