Historia rzeźbiarki na ASP

"Camille" - Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Od 26 do 28 lutego o godz. 19:00 na Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni rzeźbiarskiej 1/2 Kamila Klamut, aktorka Teatru ZAR przedstawi historię Camille Claudel, rzeźbiarki zamkniętej w zakładzie psychiatrycznym na 30 lat. Na scenie Kamili Klamut towarzyszyć będzie Ewa Pasikowska. Spektakl powstał we współpracy z Marianą Sadovską, ukraińską pieśniarką i aktorką w ramach rezydencji artystycznej w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego.

Klamut i Pasikowska przedstawią historię Camille Claudel – rzeźbiarki, siostry Paula Claudela oraz towarzyszki życia i twórczości Augusta Rodina, która zmarła siedemdziesiąt lat temu. Ostatnie trzydzieści lat swojego życia spędziła w zakładzie psychiatrycznym. Kamila Klamut w ten sposób mówi o bohaterce przedstawienia: „Myśląc o niej, przywołuję niektóre fakty z jej życia i zastanawiam się, jak je nazwać, ubrać we własną wrażliwość. Oto przyjazd dawno niewidzianej przyjaciółki wywołuje kaskadę wspomnień".

Kamila Klamut od lat ściśle związana jest z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego, przed 2007 rokiem – Ośrodkiem Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych. Na zaproszenie Grzegorza Brala i Anny Zubrzyckiej w 1996 roku uczestniczyła w pracach nad powołaniem Teatru Pieśń Kozła. Od 1999 roku współpracuje z Jarosławem Fretem, z którym wyprawiała się do różnych zakątków świata w poszukiwaniu najstarszych zachowanych form muzyki. Jest współinicjatorką powstania Teatru ZAR.

Wstęp na spektakl jest wolny.

Paulina Popiół
Materiał Instytutu Grotowskiego
24 lutego 2015

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia