Historia spektaklu

"I do! I do!" - reż. Karolina Szymczyk-Majchrzak - Teatr Rampa w Warszawie

Musical "I do! I do!" jest produkcją Davida Merrica, stworzoną na podstawie sztuki "The Fourposter" Jana de Hartoga. Fabuła obejmowała wątki dotyczące 50. lat wspólnego małżeństwa Agnes i Michaela Snow - pary bohaterów, których życie zostało umiejscowione w konkretnym czasie tj. w latach 1895-1945. Reżyserem i autorem choreografii był Gower Champion.

W uroczystej prapremierze, która odbyła się 5 grudnia 1966 roku w 46th Street Theatre na Brodwayu, wystąpili Mary Martin i Robert Preston. W teatrze tym spektakl grany był aż 560 razy. Drugą obsadę stworzyli Carol Lawrence i Gordon MacRae. W wersji wyjazdowej tego musicalu wystąpili Carol Burnett and Rock Hudson, przedstawienie z ich udziałem wyruszyło w ogólnokrajowe turnée.
Adaptacja musicalu napisana przez Gowera Championa dla wytwórni United Artists nie miała niestety kinowej realizacji, na skutek kilku komercyjnych porażek musicali filmowych. Dopiero w 1982 roku spektakl doczekał się telewizyjnej wersji, w której zagrali Lee Remick i Hal Linden.

W 1996 roku offowy Lamb\'s Theater na Broadwayu wznowił musical „I do! I do!”.
Do dziś jest on często grany w teatrach USA.

W kwietniu 2009 roku w Wiedniu w Vienna\'s English Theatre odbyła się specjalna premiera w języku angielskim wyreżyserowana przez brytyjskiego reżysera Juliana Woolforda.

Polską wersję musicalu z udziałem Agnieszki Kotulanki i Krzysztofa Wakulińskiego wyreżyserował Wojciech Kępczyński. Prapremiera odbyła się 31 grudnia 1988 roku
w Teatrze Współczesnym w Warszawie.

Oprac. GG
Materiały Teatru
8 kwietnia 2011

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia