Historia upiornej rodzinki

"Rodzina Addamsów" - reż. Jacek Mikołajczyk - Teatr Muzyczny w Poznaniu, Teatr Syrena w Warszawie

W dniu 7 maja o godz. 12.00 w Kasie oraz na stronie internetowej Teatru Muzycznego w Poznaniu rusza sprzedaż biletów na wrześniowe i październikowe spektakle „Rodzinny Addamsów". Będzie to pierwsza premiera Teatru w sezonie 2018/2019.


Koprodukcja Teatru Muzycznego w Poznaniu i Teatru Syrena w Warszawie to przebojowy musical, którego premiera miała miejsce na Broadwayu w 2010 roku, przyciągając tłumy widzów. Pokazywany był także niemal w całej Europie i Ameryce. Na scenie oglądamy historię upiornej rodzinki mieszkającej na bagnach w starym, wiktoriańskim zamku. Głównymi bohaterami opowieści są Gomez i Morticia, których córka Wednesday, zwana księżniczką ciemności, dorasta i zakochuje się w uroczym chłopaku imieniem Lucas. Prosi ojca, aby zachował to w tajemnicy przed swoją ukochaną żoną. Wszystko zmieni się pewnego wieczoru, kiedy przy jednym stole spotkają się obie rodziny pochodzące z dwóch różnych światów.

Twórcą „Rodziny Addamsów" jest amerykański rysownik Charles Addams. Od lat 30. przygody upiornej rodzinki zaczęły się ukazywać w formie komiksu na łamach popularnego amerykańskiego tygodnika „The New Yorker". Następnie, w latach 1964-1965, emitowano stworzony na jego podstawie serial telewizyjny, a w 1991 roku miała miejsce premiera słynnego filmu „Rodzina Addamsów". W obsadzie znaleźli się między innymi Anjelica Huston, Raúl Juliá oraz Christina Ricci, dla której występ okazał się przepustką do hollywoodzkiej kariery. Obraz doczekał się również kontynuacji w 1993 roku oraz w 1998 roku jako „Rodzina Addamsów: Zjazd rodzinny".

Poznańsko-warszawską koprodukcję wyreżyseruje Jacek Mikołajczyk („Zakonnica w przebraniu", „Nine", „Czarownice z Eastwick"). Kierownictwo muzyczne spektaklu obejmą Piotr Deptuch i Tomasz Filipczak. Za choreografię odpowiadać będzie Ewelina Adamska-Porczyk, scenografię projektuje Grzegorz Policiński, a kostiumy Ilona Binarsch. Realizatorzy w tym składzie przygotowali polską prapremierę „Rodziny Addamsów" w 2015 roku w Gliwickim Teatrze Muzycznym, a także polską prapremierę „Zakonnicy w przebraniu" (2016), będącą niesłabnącym przebojem poznańskiej sceny. Muzyka w „Rodzinie Addamsów" stanowi fuzję tradycji broadwayowskiej i znakomitej stylistyki latynoamerykańskiej.

Największą sławę zyskały takie utwory jak: „Chcesz być Addamsem", „W całkiem nową stronę", „Większego świra mam" czy „Zatańczmy jeszcze raz", wszystkie w przekładzie Jacka Mikołajczyka.

Mateusz Frąckowiak
Materiał Teatru
7 maja 2018

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia