Historie mieszkańców Łodzi

"Wjeżdżamy w bramy" - reż. Konrad Dworakowski - Teatr Lalki i Aktora "Pinokio" w Łodzi

Teatr Pinokio dołącza do ogólnopolskiej akcji "Dotknij teatru" i w jej ramach pokaże m.in. premierę spektaklu "Wjeżdżamy w bramy" w reżyserii Konrada Dworakowskiego.

"Wjeżdżamy w bramy" to projekt społeczny o charakterze lokalnym. Skierowany jest przede wszystkim do mieszkańców Łodzi w tym w szczególności mieszkańców Polesia. Z założenia jest projektem kładącym nacisk przede wszystkim na wartość społeczną i integracyjną. Podstawą i jego główną częścią jest próba dotarcia do mieszkańców Łodzi i zebranie historii, których bohaterowie funkcjonują w zbiorowej wyobraźni mieszkańców. Projekt dedykowany jest w szczególności tym mieszkańcom Łodzi, którzy funkcjonują w społecznościach wykluczonych, niemających kontaktu z teatrem i kulturą w ogóle. Realizatorzy projektu dotarli do mieszkańców kamienic z propozycją wspólnego przygotowania spektaklu o charakterze podwórkowym, jarmarcznym. Projekt będzie kontynuowany wiosną i jesienią. Projektowi poza spektaklem kończącym działania, towarzyszyć będą, spotkania warsztaty i konsultacje społeczne. Przewidujemy zaangażowanie gospodarzy domów, a także pracowników dzielnicowych i socjalnych. Do uczestników projektu podczas wieczoru premierowego należeć będzie przygotowanie widowni (krzesła, kanapy, taborety) i aranżacja przestrzeni podwórka. Dostarczone przez realizatorów produkty posłużą gospodarzom, uczestnikom projektu, mieszkańcom kamienic do przygotowania poczęstunku (ciasto, herbata, kanapki). Odbiorcą są widzowie w każdym wieku. Zależy nam na integracyjnym charakterze wydarzenia stąd liczymy na obecność całych familii, a także zaproszonych przez nich gości (rodziny, mieszkańcy sąsiedztwa).

Opis spektaklu

Wjeżdżamy w bramy
Spektakl oparty na historiach opowiedzianych przez mieszkańców Łodzi.

Opowieści o łódzkich bohaterach i postaciach zbiorowej wyobraźni lokalnych społeczności, zostaną ubrane w formę jarmarcznego teatrzyku lalkowego i wzbogacone o stylizowane piosenki oraz ballady. Teksty piosenek powstały w oparciu o zebrane opowieści i pełnią funkcję songów nawiązujących do konwencji brechtowskiej oraz tzw. ballad dziadowskich. W spektaklu aktorzy i realizatorzy projektu wykonywać będą muzykę na żywo. Spektakl zrealizują reżyser Konrad Dworakowski, scenografka Marika Wojciechowska, kompozytor Piotr Klimek oraz aktorzy Teatru Pinokio w Łodzi: Hanna Matusiak, Łukasz Batko, Małgorzata Krawczenko i Piotr Osak.

Pokazy spektaklu 28, 29, 30 marca Dzielnica Łódź-Polesie

Kalendarium
27 marca, godz. 16:00 drugie spotkanie z książką w ramach cyklu "Wiem co to jest książka"
28 marca, godz. 16:00 premiera spektaklu "Wjeżdżamy w bramy" w reżyserii Konrada Dworakowskiego w ramach Ogólnopolskiej Akcji Dotknij Teatru
29 marca i 30 marca, godz. 16 pokazy spektaklu "Wjeżdżamy w bramy"

(-)
Materiał Teatru
22 marca 2014

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...