Historie niemal bez słów

Kino Teatralne - Pina Bausch - Instytut Grotowskiego we Wrocławiu

W związku z drugą rocznicą śmierci Piny Bausch Instytut Grotowskiego zaprasza na dwumiesięczny przegląd filmów poświęconych twórczości tej wyjątkowej artystki. W programie m.in.: Pewnego dnia Pina zapytała..., Orfeusz i Eurydyka, Probe sacre, Święto wiosny. Przegląd zamkną wykłady badaczek twórczości Piny Bausch: Anny Królicy i Aleksandry Dziurosz

jeśli można o czymś opowiedzieć słowami, to po cóż do tego używać innych środków
(Pina Bausch)

POKAZY FILMOWE:

5 maja (czwartek) godz. 18:00

Pewnego dnia Pina zapytała...
Reż. Chantal Akermann
Francja/Belgia 1983
Czas trwania: 57

Autorka dokumentu towarzyszyła Pinie Bausch i jej zespołowi Tanztheater Wuppertal podczas tournée w Niemczech, Włoszech i Francji. W filmie znajdują się fragmenty spektakli, prób, a przede wszystkim wypowiedzi aktorów Tanztheater oraz samej Piny Bausch.

19 maja (czwartek) godz. 18:00

Pina Bausch
Reż. Anne Linsel
Niemcy 2006
Czas trwania: 43\'

Dokument o historii narodzin teatru tańca, o zrealizowanych spektaklach i współpracy z innymi artystami. Przed kamerą wypowiadają się tancerze m.in. Dominique Mercy, Regina Advento, Ruth Amarante, a t akże scenograf Peter Pabst i projektantka kostiumów Marion Cito, którzy przez dziesięciolecia towarzyszyli Pinie Bausch w pracy. Film został zrealizowany w Wenecji w Teatro La Fenice, w Lizbonie, Brukseli i Wuppertalu.

26 maja (czwartek) godz. 18:00

Orfeusz i Eurydyka
Pod dyrekcją i w choreografii Piny Bausch
Muzyka: Christoph Williband Gluck (1714–1787)
Kostiumy: Rolf Borzik
Francja 2008
Czas trwania: 104\'

Historia śpiewaka Orfeusza zrozpaczonego po stracie swojej ukochanej żony Eurydyki. Pina Bausch zrealizowała operę-balet Orfeusz i Eurydyka według opery Glucka (w niemieckiej wersji językowej) najpierw w Wuppertalu w 1975 roku, a potem w 2005 roku z paryskim zespołem w Opéra Garnier. Rejestracja powstała w lutym 2008 roku (w oryginalnej scenografii i kostiumach Rolfa Borzika).

2 czerwca (czwartek) godz. 18:00

W poszukiwaniu tańca
Reż. Patricia Corboud
Niemcy 1991
Czas trwania: 29\'

Kiedy w 1973 roku Pina Bausch została dyrektorką baletu w Wuppertalu, nikt o niej nie słyszał. Od tego czasu ona i jej zespół zdobyli światową sławę. Tanztheater Wuppertal może pochwalić się około 50 tournée w ponad 20 krajach. Ten krótki dokument pokazuje, że pomimo międzynarodowego sukcesu, Pina Bausch nigdy nie odwróciła się od miasta, w którym rozpoczynała swoją karierę.

16 czerwca (czwartek) godz. 18:00

Probe Sacre
Reż. Detlef Erler
Francja 1992
Czas trwania: 52’
Zapis filmowy próby do spektaklu Święto wiosny. Przez niemal godzinę jesteśmy w sali prób teatru w Wuppertalu wyłącznie z choreografką i odtwórczynią głównej roli Kyomi Ichidą. Dokument ujawnia wiele tajemnic teatru tańca Piny Bausch, pokazuje jak wielkim atlasem anatomii tańca jest ów teatr.

23 czerwca (czwartek) godz. 18:00

Święto wiosny
Reż. Pina Bausch
Niemcy 2010
Czas trwania: 52’

Zapis filmowy przełomowego przedstawienia w karierze Piny Bausch. W 1975 roku Pina Bausch zaprezentowała własną wizję Święta wiosny, słynnego baletu Igora Strawińskiego. Niemiecka choreografka stawia naprzeciw siebie grupę tancerzy i tancerek. Pokryta torfem scena staje się miejscem zaciętej, wyczerpującej walki, którą zakończy złożenie ofiary.

Pina Bausch – urodzona 27 lipca 1940 roku, wybitna choreografka, tancerka, reżyserka. Realizowała widowiska na pograniczu baletu, dramatu i pantomimy. Ruch w jej teatrze był głównym nośnikiem narracji. Swoje dramatyczne i pełne ekspresji historie opowiadała niemal bez słów, żartobliwie twierdząc, że jeśli można o czymś opowiedzieć słowami, to po cóż do tego używać innych środków. Pina Bausch w centrum zainteresowania stawiała naturę ludzką oraz odwieczną walkę, jaką człowiek toczy z żywiołami, ze światem i z samym sobą. Jej tragiczne, niekiedy surrealistyczne opowieści nasycone były niespotykaną ekspresją.

WYKŁADY:

29 czerwca (środa) godz. 17:00

Aleksandra Dziurosz Twórczość Piny Bausch – fenomen na skalę światową

30 czerwca (czwartek) godz. 17:00

Anna Królica Pina Bausch: na przekór mitom

Aleksandra Dziurosz (ur.1981) – polska tancerka, reżyserka, nauczycielka tańca współczesnego, dyrektorka i choreografka Warszawskiego Teatru Tańca. W 2009 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie uzyskała tytuł doktora sztuki w dyscyplinie artystycznej: rytmika i taniec. Wykładowczyni Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Łodzi. Twórczyni ruchu scenicznego w spektaklach operowych i teatralnych takich jak: Lot nad kukułczym gniazdem (2009, Teatr Powszechny, Warszawa) czy Zbrodnia i kara (2008, Opera Kameralna, Warszawa) i wielu innych. Autorka książki Fenomen twórczości Piny Bausch.

Anna Królica (ur. 1982) – z wykształcenia teatrolożka i rusycystka. Obecnie doktorantka UJ, prezes Fundacji PERFORMA, współzałożycielka portalu www.nowytaniec.pl. Poza krytyką taneczną zajmuje się teorią i historią tańca, szczególnie w jego polskim i niemieckim kontekście. Publikowała w „Kontekstach”, „Didaskaliach”, „Teatrze”, „ Scenie” oraz www.kulturaenter.pl. Aktualnie pracuje nad zagadnieniem pamięci i ciała w Teatrze Śmierci Tadeusza Kantora i Tanztheater Wuppertal Piny Bausch.

Pokazy filmowe oraz wykłady odbędą się w Sali Kinowej Instytutu Grotowskiego, Rynek-Ratusz 27, Wrocław.
Wstęp jest wolny.

(-)
Materiały Teatru
29 kwietnia 2011
Portrety
Pina Bausch

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...