Historie, oczekiwania i tęsknoty

Projekt - "Swój nieswój" - Teatru Biuro Podróży

Teatr Biuro Podróży w projekcie "Swój nieswój" podjął rozważania o emigracji. Ukraińsko-polska grupa przygotowała spektakl, zaś aktorzy Teatru Biuro Podróży stworzyli film dokumentalny. Efekty refleksji i pracy twórczej zobaczyć będzie można na pokazach, które odbędą się od 29.11 do 01.12.2017 r. w Poznaniu.

Jaka jest przyczyna napływu Ukraińców do Polski? Jak są Oni tu postrzegani i jak widzą Polskę? Te pytania towarzyszyły Teatrowi Biuro Podróży w pracy artystycznej, otwierając nowe przestrzenie porozumienia kulturowego, wzajemnego poznania, przyjaźni i zrozumienia.

Projekt „Swój nieswój" składał się z dwóch części. Pierwsza polegała na stworzeniu Ukraińcom i Polakom możliwości wspólnej pracy nad warsztatem, oswojenia się z ekspozycją społeczną, poznania własnych możliwości. Po warsztacie została wyłoniona 10 osobowa ukraińsko-polska grupa, biorąca udział w spektaklu. Był to początek drugiego etapu projektu, czyli pracy nad przedstawieniem. Osobą, wokół której skoncentrowała się praca warsztatowa jest Jurij Czebotarow, aktor, absolwent wydziału teatralnego Charkowskiego Uniwersytetu Sztuki i niezwykły pedagog. W ciągu tygodni wspólnych spotkań powstał spektakl, w którym Ukraińcy i Polacy opowiadają o swoich historiach, wrażeniach, tęsknotach.

Osobnym elementem projektu jest film dokumentalny „Kilka prostych pytań" przedstawiający ukraińską diasporę i jej polską recepcję. Twórcy filmu, Bartosz Borowski i Tomasz Wrzalik - aktorzy Teatru Biuro Podróży, dotarli z kamerą do Ukraińców i Polaków w różnym wieku i uprawiających różne zawody, żeby zadać im szereg pytań na temat wzajemnych relacji, oczekiwań i lęków. Co Ukraińcy robią w Poznaniu? Czy i jak się w nim odnaleźli? Jak odbierają ich Polacy, a jak Polaków odbierają Ukraińcy? Czy jesteśmy świadkami ważnego i trwałego procesu, czy to tylko chwilowy trend? Spójrzmy, jak pracują, spędzają wolny czas i realizują swoje pasje na swojej-nieswojej ziemi.

Teatr Biuro Podróży istnieje od 1988 roku. Jego założycielem i reżyserem jest Paweł Szkotak. W ciągu niemal trzydziestu lat poszukiwań artystycznych teatr wypracował własną metodę pracy nad spektaklem oraz rozpoznawalny styl teatralny. Teatr przygotował liczne widowiska plenerowych oraz spektakle salowe, a także tworzył rozmaite projekty artystyczne i edukacyjne w Polsce i na świecie. Spektakle teatru zaprezentowane zostały na sześciu kontynentach. Teatr Biuro Podróży był uczestnikiem największych światowych festiwali teatralnych oraz laureatem prestiżowych nagród.

"Swój nieswój - rozważania o emigracji" projekt Teatru Biuro Podróży

29.11 - 01.12.2017, Poznań - wstęp wolny.

Posłuchaj prawdziwych historii!
Poczuj jak smakuje tęsknota!
Zobacz Poznań innymi oczami!

29 i 30.11.2017, godz. 19.00, Sala Pod zegarem C.K.Zamek
Spektakl ukraińsko-polski "Swój - nieswój" - efekt warsztatów prowadzonych przez Teatr Biuro Podróży i Jurija Czebotarowa
Reżyseria: Paweł Szkotak
Udział biorą: Daniel Barteczka, Dmitri Bzenko, Jurij Czebotarow, Tetiana Ilczuk, Natalia Klupp, Andriej Kuzmienko, Filip Lewandowski, Ilona Mikołaiszyn, Kamila Osmulska, Stepan Rudik, Marina Tkach

01.12.2017, godz. 18.00, Sala Henryka Łowmiańskiego, Budynek UAM, ul. św. Marcin 78
Film dokumentalny "Kilka prostych pytań" reż. Bartosz Borowski, Tomasz Wrzalik oraz spotkanie panelowe "Rozważania o emigracji"

(-)
Materiał Teatru
25 listopada 2017

Książka tygodnia

Sześć opowieści o tym, jak godnie przeżyć życie
Agencja Dramatu i Teatru "Adit"
Tomasz Kaczorowski

Trailer tygodnia