Historyczne obrazy

chorzowski "Krzyk" w Warszawie

"Krzyk według Jacka Kaczmarskiego"już od pięciu lat nie schodzi z afisza Teatru Rozrywki w Chorzowie. W poniedziałek songi Kaczmarskiego zabrzmią w amfiteatrze parku Sowińskiego.

Tleni do piosenek barda są przejmujące obrazy zbudowane ze scenografii Elżbiety Terlikowskiej i choreografii w układzie Katarzyny Aleksander-Kimieć, za którą otrzymała Złotą Maskę 2005. Pojawiają się w nich postaci historyczne oraz fragmenty znanych obrazów. Całość wyreżyserował również nagrodzony Złotą Maską 2005 Robert Talarczyk. 

Spektakl jest swoistą lekcją historii opowiedzianą przez Kaczmarskiego. Mówi o prawdzie i zakłamaniu, buncie i rezygnacji. Maluje szary tłum i jego przywódcę, który wyniesiony na piedestał po chwili jest brutalnie z niego strącany. Jest jeszcze Artysta, który rozgrzewa tłum i zmusza do walki o własne marzenia. 

Spektakl zaczyna "Obława", a kończą "Mury". Jest też "Sen Katarzyny II" i "Samosierra", i tytułowy "Krzyk". Wszystkie w nowych aranżacjach Hadriana Filipa Tabęckiego. 

Krytycy ipubliczność "Krzykiem" się zachwycili. Pisano, że to "Krzyk pokolenia". Piosenki ze spektaklu wydane zostały na płycie. Byli też tacy, którzy uznali, że efektowne obrazki przysłoniły sens utworów Kaczmarskiego. Mimo to pięć lat grania przekonuje, że to spektakl, który warto zobaczyć. 


Amfiteatr, park Sowińskiego 
ul. Elekcyjna 17 
15.06, godz. 19 Wstęp wolny.

PS
Polska Metropolia Warszawska
13 czerwca 2009

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia