Hołd poecie

Koncert dedykowany pamięci Tadeusza Różewicza

Jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich poetów i dramaturgów Tadeusz Różewicz przez niemal dwadzieścia lat – od 1949 do 1968 roku – mieszkał z rodziną w kamienicy przy ul. Zygmunta Starego 28 w Gliwicach. Tu urodzili się jego obaj synowie: Jan i Kamil, tutaj też zmarła jego matka, Stefania, pochowana na cmentarzu w Wójtowej Wsi.

„Matka i syn odchodzą" – to tytuł koncertu dedykowanego pamięci Poety i jego Matki, który przygotował Gliwicki Teatr Muzyczny, by zaprezentować go w ramach 5. Metropolitalnej Nocy Teatrów. W sobotę, 27 września, o godz. 18.00 w Kinie Amok – Scenie Bajka wystąpią znakomici aktorzy: Irena Jun i Daniel Olbrychski z fragmentami tomu poetyckiego Tadeusza Różewicza „Matka odchodzi". Towarzyszyć im będą solistki Małgorzata Długosz i Anita Maszczyk oraz chór, kwartet smyczkowy Gliwickiego Teatru Muzycznego, pianista Paweł Staszczyszyn i saksofonista Sergiusz Marczuk (Ukraina) pod dyrekcją prof. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody. Usłyszymy w ich wykonaniu utwory Chopina, Gershwina, Mozarta, Pergolesiego i Vivaldiego.

Koncert reżyseruje Krzysztof Korwin-Piotrowski, autor filmu dokumentalnego „Gliwickie lata Tadeusza Różewicza".

Zaproszenie do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu przyjęła wdowa Wiesława Różewicz oraz syn poety Kamil. W dniu koncertu w hallu Kina Amok – Sceny Bajka będzie wystawiona tablica upamiętniająca pobyt Tadeusza Różewicza w Gliwicach. Powstała ona dzięki determinacji i kilkuletnim staraniom pedagogów z ZSO nr 11 w Gliwicach według projektu prof. Krzysztofa Nitscha. Docelowo znajdzie swoje miejsce na elewacji domu, w którym mieszkali Różewiczowie.

BILETY w cenie: norm. 25 zł / ulg. 15 zł

(-)
Materiał Teatru
25 września 2014

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia