Honorowy Obywatel Gliwic

"Gliwice Różewicza" Specjalny Krakowski Salon Poezji - Wojciech Pszoniak

W niedzielę, 25 maja o godz. 12 na Scenie Bajka-Kina Amok Specjalny Krakowski Salon Poezji w Gliwicach - "Gliwice Różewicza". Wystąpi: Wojciech Pszoniak.

W programie:
- gliwickie wiersze i fragmenty opowiadań Tadeusza Różewicza,
- fragmenty filmu Marii Dębicz i Krzysztofa Korwin-Piotrowskiego "Gliwickie lata Tadeusza Różewicza"

Gospodarz Salonu: Krzysztof Korwin-Piotrowski

24 kwietnia 2014 roku zmarł we Wrocławiu jeden z najwybitniejszych poetów europejskich - Tadeusz Różewicz, nazywany "noblistą bez Nobla". Przez ponad 20 lat był związany z Gliwicami. Od 1946 roku odwiedzał tu swoją ukochaną Wiesławę Kozłowską, z którą wziął ślub w Gliwicach w 1949 roku i mieszkał w kamienicy przy ulicy Zygmunta Starego 28 do 1968 roku. Potem przeniósł się do Wrocławia, gdzie syn Kamil zaczął studiować historię na UW.

W czasie gliwickich lat powstały znakomite zbiory poezji: "Wiersze i obrazy", "Równina", "Poemat otwarty", "Nic w płaszczu Prospera", "Spotkanie z księciem"; dramaty: "Kartoteka", "Grupa Laokoona", "Świadkowie albo nasza mała stabilizacja", "Śmieszny staruszek", "Wyszedł z domu", "Przyrost naturalny", "Stara kobieta wysiaduje"; opowiadania: "Wycieczka do Muzeum", "Próba rekonstrukcji", "Nowa szkoła filozoficzna", "Śmierć w starych dekoracjach"...

W 1995 roku Rada Miejska w Gliwicach przyznała mu tytuł pierwszego w powojennej historii miasta Honorowego Obywatela Gliwic.

W 2009 roku w budynku Sceny Bajka-Kina Amok (w ramach festiwalu "Camera Silesia") odbyła się premiera filmu w reżyserii Krzysztofa Korwin-Piotrowskiego: "Gliwickie lata Tadeusza Różewicza", wyprodukowanego dla TVP przez Gliwicki Teatr Muzyczny, a sfinansowanego przez samorząd Gliwic. Oprócz poety, jego żony Wiesławy, syna Kamila i bratanka Pawła, w nagraniach udział wzięli m.in.: Wojciech Pszoniak, Jan Peszek, Jerzy Trela, Andrzej Wajda, Piotr Lachmann, Adam Zagajewski. Film był wielokrotnie emitowany w TVP 2, TVP Info, TVP Kultura i TVP Polonia, a także prezentowany na festiwalach w Polsce i pokazach specjalnych w Niemczech, Austrii i Kanadzie.

Wojciech Pszoniak wiele zawdzięcza Tadeuszowi Różewiczowi, którego nazywa swoim "ojcem duchowym". Kiedy mieszkał w Gliwicach, spotykał się z poetą, dawał mu do czytania własne wiersze i prosił o wsparcie pomysłów artystycznych Studenckiego Teatru Poezji STEP, działającego przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach. w STEP-ie odbyły się prapremiery sztuk Różewicza: "Świadkowie albo Nasza mała stabilizacja" oraz "Spaghetti i miecz".

Bilety wstępu: 5 zł

Rezerwacja i sprzedaż biletów - również w opcji on-line: www.teatr.gliwice.pl

(-)
Materiał kina
21 maja 2014

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia