HSM już dziś w Gliwicach!

"High School Musical" - reż. T. Dutkiewicz - Gliwicki Teatr Muzyczny

Światowy przebój młodzieżowej widowni - High School Musical - pojawi się dzisiejszego wieczoru na scenie Gliwickiego Teatru Muzycznego. To polska prapremiera. Czy czeka nas hit na miarę amerykańskiego pierwowzoru?

Wszystko wskazuje, że tak. Kto chce zobaczyć spektakl jeszcze we wrześniu - musi się pospieszyć. Na taki sam pomysł wpadły już bowiem setki nastolatków i bilety rozchodzą się jak ciepłe bułeczki.

- Zagramy siebie, tak, jak czujemy, chcemy być prawdziwi. Chociaż presja jest rzeczywiście ogromna - mówią tuż przed premierą młodzi artyści, odtwarzający tytułowe role w tym kultowym przedsięwzięciu artystycznym. Są gotowi na sukces - dali z siebie wszystko, by wypaść autentycznie i trafić do rówieśników. Nad pracą młodego, zdolnego zespołu czuwał sztab profesjonalistów.

Odpowiedzialność, jak przyznają, jest ogromna. Wszak High School Musical to największy telewizyjny przebój wszech czasów. Film miał swoją premierę 20 stycznia 2006 roku i okazał się największym sukcesem Disney Channel w historii tego kanału. Premiera zgromadziła przed telewizorami 7,7 miliona widzów! Szacuje się, że na całym świecie widownia HSM liczyła 225 milionów osób. Płyta z piosenkami z musicalu sprzedała się w USA w 4,1 miliona kopii.

W Gliwicach znane przeboje artyści zaśpiewają po polsku. I to także nie lada wyzwanie. Teksty mają być naturalne, bliskie młodemu słuchaczowi.

- Pracowałem w przekonaniu, że to musi być ich język, dopiero wówczas będą się ze spektaklem identyfikować - mówi Jacek Mikołajczyk, kierownik literacki gliwickiej sceny, który dokonał przekładu i jest autorem tekstów piosenek. Jak przyznaje, chętnie przyjmował cenne sugestie młodego zespołu wykonawców, już podczas "przepracowywania" tekstu.

O czym jest musical, przypominamy tylko dla porządku - W liceum East High pojawia się nowa uczennica - Gabriella Montez. Trafia tam na znajomego - kapitana drużyny koszykówki Troya Boltona, którego spotkała przypadkiem podczas niedawnego wyjazdu na ferie. Czy między liderem Basketów a nadzieją licealnych Mózgowców coś zaiskrzy? Czy zdecydują się - ku przerażeniu Sharpay i Ryana, gwiazd szkolnych Performów - na udział w castingu do musicalu skomponowanego przez nieporadną Kelsi?

- High School Musical przebojem zdobył najpierw widownię małego ekranu, a później szczyty amerykańskich i światowych list przebojów. Odtwarzający w filmie główne role Vanessa Hudgens i Zac Efron to dziś największe młodzieżowe gwiazdy w całym show-biznesie. Trzecia część perypetii Gabrielli i Troya jako pierwszy musicalowy hit telewizyjny odniosła gigantyczny sukces kinowy. Od kilku lat triumfy w Ameryce i w Europie święci również teatralna wersja High School Musical - przypominają realizatorzy gliwickiego przedsięwzięcia.

W polskiej wersji przedstawienia, w Gliwickim Teatrze Muzycznym, zagrają młodzi artyści wyłonieni w ogólnopolskim castingu. Spektakl wyreżyserował doświadczony i niezwykle wszechstronny Tomasz Dutkiewicz, dyrektor warszawskiego Teatru Komedia.

- Oczywiście, że zdajemy sobie sprawę, że nie możemy uniknąć porównań do filmowej wersji, na której przecież także się wzorujemy. Ale ten spektakl jest nasz, gliwicki. Jeśli po pierwszych dziesięciu minutach publiczność przestanie nasz spektakl porównywać z filmowym przebojem i da się porwać, to mamy sukces, widz jest nasz - mówi Tomasz Dutkiewicz.

Opracowania choreografii (fajnej, podpatrzyliśmy już co nieco) podjęła się Sylwia Adamowicz. Kierownictwo muzyczne sprawuje Ewa Zug. Scenografia jest autorstwa Wojciecha Stefaniaka. Nad kostiumami pracowała Ewa Gdowiok.

Czy gliwiccy Gabriella i Troy (w tych rolach - wymiennie - Sara Chmiel i Agnieszka Mrozińska oraz Mateusz Cieślak i Rafał Szatan) zdobędą przebojem serca fanów?

Czy młodzieżowa publiczność pokocha ich tak gorącym uczuciem, jak amerykańskich bohaterów filmu? Na premierę dzisiejszego wieczoru załapać się nie ma szans. Będzie okazja się przekonać, bo we wrześniu będzie aż osiemnaście spektakli!  

Warto się spieszyć, bo już brakuje biletów na weekendowe przedstawienia.

Kasa biletowa jest czynna od wtorku do soboty w godz. 9. do 19. W niedziele, poniedziałki i święta - dwie godziny przed spektaklem. Tel. (032) 232-13-39. Bilety kosztują od 15 do 33 zł (w zależności od miejsc, ale także dnia spektaklu - weekend jest droższy). Na dzisiejszy, sobotni i niedzielne spektakle biletów praktycznie już nie ma.

Marlena Polok-Kin
Polska Dziennik Zachodni
18 września 2009

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia