Humanka i Wujaszek Wania w Chinach

Teatr Polski w Bielsku-Białej zaprezentuje w Chinach dwa swoje spektakle

Spektakle "Humanka" i "Wujaszek Wania" zaprezentuje w Chinach bielski Teatr Polski, który wyjeżdża tam 17 sierpnia na dwutygodniowe tournée. Dyrektor sceny Witold Mazurkiewicz poinformował, że zespół wystąpi 18 razy.

- Dekoracje już popłynęły. Zespół wyjeżdża 17 sierpnia. Wracamy 1 września. Spektakle zaprezentujemy w Tianjin Grand Theatre koło Pekinu, Hangzhou Fun Theatre koło Szanghaju oraz Beijing Star Theatre w Pekinie. Były tam prezentowane polskie spektakle i nasza sztuka jest znana - powiedział Mazurkiewicz.

Dyrektor bielskiej sceny powiedział, że wybór spektakli należał do strony chińskiej. - Kurator z Chin oglądał ich wiele. "Humanka" (na zdjęciu), dość zabawny spektakl o sztucznej inteligencji, sztucznych ludziach, zapewne znalazł uznanie ze względu na mocno współczesny kontekst. To świetnie przygotowana sztuka przez młodych ludzi. Czechow to klasyka. Sztuka została przygotowana z dużą wirtuozerią reżyserską przez Waldemara Śmigasiewicza - powiedział Mazurkiewicz.

Premiera dramatu "Humanka" Jarosława Murawskiego i reżyserii Agaty Puszcz miała miejsce pod koniec maja 2016 r. To sztuka o pojawieniu się na świecie istot humanoidalnych. Autor szuka odpowiedzi na pytanie, czy zaspokoją one ludzką potrzebę bliskości innej osoby. Akcja rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Em, główny bohater, po nieudanym związku postanawia kupić humanoida, zaawansowanego technologicznie robota o ludzkim kształcie, spełniającego funkcję partnerki życiowej. Dzięki rozwojowi techniki, tytułowa humanka, poza znacznikiem na karku, niczym nie różni się od żywej kobiety.

"Wujaszek Wania" Antona Czechowa w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza premierę na deskach Teatru Polskiego miał w grudniu 2016 r. To opowieść o przyjeździe prof. Sieriebriakowa wraz z młodą i piękna żoną Heleną. Burzy to nie tylko dotychczasowy spokój prowincjonalnego świata, ale przede wszystkim spokój serca Wujaszka Wani. - To opowieść o iluzji i namiętności, o niespełnieniu i pragnieniu odmiany losu, mimo jego utartych kolein. To także komedia o powoływaniu do życia przeszłości z jej śmiesznymi, codziennymi rytuałami, o budowaniu przyzwyczajeniami zaprzeszłej codzienności - powiedziała Zuzanna Bućko z Teatru Polskiego.

Artyści zagrają spektakle po polsku, ale będą one tłumaczone na język chiński.

Tournee w Chinach będzie pierwszym tak długim zagranicznym wyjazdem zespołu z Bielska-Białej. Pięć lat temu Teatr Polski był w Korei Południowej ze spektaklem "Zbrodnia", ale wówczas odbyło się kilka prezentacji w jednym miejscu.

Bielska scena wyjedzie do Chin dzięki udziałowi w programie "Kulturalne Pomosty" Instytutu Adama Mickiewicza, realizowanym pod auspicjami programu Niepodległa.

Bielski teatr powstał w 1890 r. Pierwszą premierą był szekspirowski "Sen nocy letniej". Do końca II wojny światowej działał jako zawodowa scena niemiecka.

Marek Szafrański
Kurier PAP
17 lipca 2018

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia