Hymn do (nie)miłości Ojczyzny

"Hymn do miłości" - reż. Marta Górnicka - Teatr Polski w Poznaniu

Najnowszy spektakl Marty Górnickiej w Teatrze Polskim w Poznaniu to kunsztowna kompozycja złożona z hymnów, pieśni patriotycznych, utworów religijnych i ludowych przyśpiewek, w połączeniu z niezwykle dymaniczną i efektowną choreografią sceniczną.

Wyśpiewywany w Teatrze Polskim w Poznaniu "Hymn do miłośc" Górnickiej to ostatnia część tryptyku "Matka Courage", zainspirowanego twórczością Bertolda Brechta. Poprzednie przedstawienia wchodzące w skład cyklu zaprezentowane zostały między innymi w Tel Awiwie i w Niemczech, przynosząc autorce spory rozgłos i nominację do prestiżowej niemieckiej nagrody teatralnej Der Faust.

Libretto "Hymnu" to swoisty kolaż pieśni patriotycznych, utworów religijnych i ludowych przyśpiewek w połączeniu z internetową mową nienawiści i skrajnie prawicową propagandą. Na deskach teatru "Marsz Polonii" przeplata się z fragmentami skrajnie nacjonalistycznych przemówień Andreasa Breivika.

Skompletowany przez Górnicką chór zachwyca różnorodnością. W jego szeregach, ramię w ramię występują bowiem kobiety i mężczyźni, ludzie młodzi i starzy, biali i ciemnoskórzy, grubi i chudzi, pełnosprawni i niepełnosprawni, a profesjonalni aktorzy Teatru Polskiego i stali członkowie chóry Górnickiej partnerują amatorom wyłonionym z ogólnodostępnego castingu.

Z przykrością należy jednak stwierdzić, że okrzyknięty mianem antysystemowego, zespół artystyczny Marty Górnickiej nie pozostawia tym razem pola do prawdziwej dyskusji, a jedynie wykrzykuje polskie narodowe fantazmaty w konfrontacji z falami hejtu zalewającymi współczesme życie publiczne. To jednostronny monolog-oskarżenie, tyleż widowiskowy i impinujący pod względem formalnym, co przewidywalny i jednowymiarowy w warstwie tekstualnej.

Marcin Kończal
Dziennik Teatralny Poznań
27 czerwca 2018
Portrety
Marta Górnicka

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...