I Move You. Sceniczny eksperyment z tańcem w roli głównej

"I move U" - reż. Maciej Zakliczyński - Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierk

Stworzenie spektaklu, w którym taniec łączyłby się ze światem aktorskim to sztuka. Przy okazji projektu "I Move You" ta sztuka się nie udała. Owszem, jest to widowisko taneczne na wysokim poziomie - wszak tańczą dla nas mistrzowie w swojej dziedzinie - ale spektaklem trudno je nazwać.

"I Move You" to projekt Teatru Dramatycznego i firmy Sting Communication, w którym świat taneczny miał przenikać się z aktorskim i w niekonwencjonalny sposób przedstawić trzy niezwykłe miłości. Pomysł ciekawy, trudniejsza realizacja. Wyreżyserowany przez Macieja Zakliczyńskiego (za konsultację artystyczną odpowiadają Agnieszka Korytkowska-Mazur i Iwo Vedral) projekt to widowiskowe taneczne show z fragmentami filmów, wizualizacjami i aktorskimi partiami, które nie jest spójną całością. 

Punktem wyjścia są trzy filmy - "Malena" Giuseppe Tornatore, "Nagi instynkt" Paula Verhoevena i "Dracula" Francisa Forda Coppoli. Wybrane z nich sceny zestawiono z taneczną interpretacją emocji bohaterów, nową miłosną wizją, która stanowi próbę przełożenia języka filmowego na język tańca. Tancerze zachwycają umiejętnościami, mieszając różne style, m.in. rock'n'roll, quickstep, rumbę czy tango. I to właśnie taniec jest najmocniejszym elementem całego przedsięwzięcia. Tańczą bowiem mistrzowie znani z telewizyjnego programu "Taniec z gwiazdami" - Paulina Biernat i Stefano Terrazzino, Anna Głogowska i Jan Kliment oraz Janja Lesar i Krzysztof Hulboj. Taneczna interpretacja to jednak za mało, by mówić o spektaklu. Trudno również doszukać się całości, którą tworzyłaby ona z historiami opowiadanymi przez aktorów (na premierze 25 listopada byli to Dorota Radomska i Rafał Olszewski, w kolejnych spektaklach wystąpią inni aktorzy Dramatycznego z nowymi, niepowtarzalnymi historiami).

Motywem przewodnim jest miłość, a ta, wiadomo, ma różne oblicza. Potrafi być delikatna i niewinna, jak w "Malenie" - nastolatek zakochuje się w starszej od siebie kobiecie (płynne ruchy tancerzy, cieliste kostiumy), drapieżna - Michael Douglas wplątany w zmysłową grę z Sharon Stone w "Nagim instynkcie" (w tańcu walka płci - wiele wyuzdanych ruchów, a muzyka jak z nocnego klubu), a nawet silniejsza niż śmierć - zakochany bez pamięci wampir Dracula (kilka odsłon tanga w krwistoczerwonych kostiumach). Jednak z tak odległych historii i tak różnych bohaterów trudno złożyć jedną opowieść.

 Zgodnie z zapowiedziami, tancerze mieli również zawalczyć o nowe artystyczne emploi. Nie sądzę, by udało im się zerwać z dotychczasowym wizerunkiem. Zbyt często ma się wrażenie obserwowania telewizyjnego widowiska, przeniesionego jedynie na teatralną scenę. Z kolei aktorskie historie są tylko zasygnalizowane (relacja między ofiarą i porywaczem, miłość homoseksualna). W rezultacie chaotyczna całość - taniec, film, wizualizacje, muzyka, aktorskie kwestie - staje się przeładowana. Najlepiej "I Move You" potraktować jako sceniczny eksperyment z tańcem towarzyskim w roli głównej. Rozczarowanie będzie wówczas mniejsze. A trzy świetne filmy zaaplikować sobie któregoś zimowego wieczoru.

Anna Dycha
www.bialystokonline.pl
6 grudnia 2012

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...