I to nie jest prima aprilis

Oficjalne otwarcie Wigencji. Pierwszy spektakl Teatru Pinokio w nowym domu

W weekend otwarcia zaplanowano spacer edukacyjny po budynkach teatru i Wigencji. Pierwsi widzowie spektaklu dostaną specjalny certyfikat. Odbędzie się prezentacja teatralnych lalek, a chętni zrobią zdjęcia przy ściance z jednorożcem.

- 1 kwietnia ta przestrzeń ożyje. I to nie jest prima aprilis – mówi wiceprezydent Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

Budynek dawnej fabryki Maurycego Wohlmana i Adolfa Goldmana ma być nowoczesną instytucją kultury. Ta spektakularna rewitalizacja kosztowała miasto 42 mln zł. Powstanie tu Centrum Sztuki dla Dzieci i Młodzieży. To również nowa siedziba Teatru Pinokio. - Chcemy, żeby mieszkańcy przyzwyczaili się do nowej siedziby „Pinokia", żeby odbywały się tu nie tylko spektakle, ale wszystko, co jest związane z edukacją artystyczną dzieci i młodzieży – dodała.

Wigencja. Zwiedzanie teatru i zdjęcie z jednorożcem

- Wydarzenie otwarcia, które planujemy w najbliższy weekend, to swoiste „drzwi otwarte". Bo drzwi do Wigencji będą otwarte od godziny 10 do 17. W tym czasie nasi pracownicy będą realizować spacery performatywne. Pokażemy wszystkie zakątki tego miejsca - te, które są dostępne dla widzów, i te, które nie są dostępne na co dzień – mówiła Patrycja Terciak, wicedyrektor Teatru Pinokio.

2 kwietnia jest międzynarodowym dniem książki dla dzieci. W tym właśnie dniu ma odbyć się pierwszy spektakl teatru w nowej siedzibie. To „Mój cień jest różowy" w reżyserii Bartosza Kurowskiego. Zaplanowano go na godzinę 12. Pierwsi widzowie otrzymają certyfikat potwierdzający udział w spektaklu. Każdy będzie sygnowany numerem i podpisany przez teatralny zespół artystyczny. Po czym widzowie będą mieli możliwość zobaczenia teatralnych lalek. - Poza tym będziemy mieli monidło, które jest takim znakiem wywiedzionym wprost z plastyki spektaklu. To jednorożec. Jeden z przyjaciół naszego bohatera. Tego dnia będzie można przy monidle zrobić sobie zdjęcie – dodała Patrycja Terciak.

Jeśli dopisze pogoda, ścianka z jednorożcem ma znaleźć się przed budynkiem, obok logo teatru.

Będzie się dziać nie tylko w weekend otwarcia

W Wigencji zaplanowano szereg inicjatyw artystycznych dla najmłodszych i trochę starszych. Od maja ruszają pikniki sąsiedzkie, zaplanowane na 5 i 12 maja. Będą mogli w nich uczestniczyć łodzianie z całymi rodzinami.

Małgorzata Moskwa-Wodnicka: - Chcemy, żeby ta przestrzeń rozwijała się nie tylko pod względem teatralnym, spektakli, ale też wydarzeń związanych z edukacją artystyczną. Będzie gwarno, bo najmłodsi i nieco starsi będą uczęszczali na różnego rodzaju zajęcia.

Patrycja Terciak: - Nasza działalność repertuarowa trwa. W czerwcu festiwal Teatralna Karuzela, który obfitować będzie w wydarzenia międzynarodowe. To druga odsłona edycji pod hasłem „Podaj cegłę". Nasze budowanie dobiega końca i jesteśmy bardzo ciekawi, jak taką ewaluację przejdziemy także najmłodszymi widzami.

Festiwal składać się będzie z warsztatów, dyskusji, spektakli i spotkań z najmłodszymi. A od września - otwarcie sezonu artystycznego. Wicedyrektor teatru zapowiedziała dwie premiery, zaplanowane na 30 września – dla dzieci starszych na dużej scenie oraz dla maluchów na scenie małej.

W nowej lokalizacji na dużej scenie zmieści się aż 150 osób. To cztery razy więcej niż przy ul. Kopernika w starej siedzibie. Zaś mała przeznaczona jest na 50 widzów. Co ciekawe, znajduje się na innej kondygnacji, więc spektakle będzie można grać jednocześnie.

Katarzyna Stefańska
Gazeta Wyborcza Łódź
31 marca 2023

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia