I Ty możesz zostać jurorem!

Konkurs na członków społecznego jury Interpretacji

Do końca stycznia miłośnicy teatru mogą zgłaszać swoje kandydatury do społecznego jury Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje", który rozpocznie się 9 marca w Katowicach i innych miastach Górnego Śląska. Społeczne jury będzie wyłonione w lutym.

Organizowane po raz piętnasty "Interpretacje" zyskały spory prestiż w środowisku teatralnym. Na program festiwalu składają się spektakle wystawione w ubiegłym sezonie, uznane za najciekawsze dokonania młodych stażem reżyserów teatralnych. Po raz trzeci w historii tej imprezy poza werdyktem profesjonalnych jurorów swój głos oddadzą także miłośnicy teatru, niezajmujący się nim zawodowo.

Eliminacje do społecznego jury są dwuetapowe: najpierw należy napisać jednostronicową recenzję z wybranego spektaklu teatralnego, wypełnić dostępną na stronie www.festiwal-interpretacje.pl ankietę oraz w kilku zdaniach uzasadnić, dlaczego jest się idealnym kandydatem do jury. Te materiały trzeba do końca stycznia przesłać na adres Centrum Kultury Katowice - pocztą tradycyjną lub elektroniczną.

15 najlepszych kandydatów zakwalifikuje się do kolejnego etapu castingu. 9 lutego organizatorzy przeprowadzą rozmowę z wybranymi osobami i wyłonią ostatecznie pięcioro członków społecznego jury. Do obowiązków takiego jurora należy: obejrzenie wszystkich spektakli konkursowych, uczestnictwo w obradach po każdym ze spektakli konkursowych i jego ocena, wybór najlepszego reżysera festiwalu i ogłoszenie werdyktu podczas finałowej gali, a także wręczenie przewidzianej przez organizatora nagrody zwycięskiemu reżyserowi.

Tegoroczne "Interpretacje" odbędą się między 9 a 17 marca w Katowicach i kilku innych miastach Górnego Śląska. Program festiwalu ma być ogłoszony wkrótce. Obecnie, pod okiem dyrektora artystycznego festiwalu Jacka Sieradzkiego, tworzone jest ostateczne kalendarium imprezy oraz trwają ustalenia organizacyjno-techniczne z teatrami. Wszystkie szczegóły oraz skład profesjonalnego jury będą ogłoszone najdalej 21 lutego.

Tradycyjnie do konkursu stanie sześć spektakli; oprócz nich publiczność zobaczy także spektakle mistrzowskie oraz atrakcyjne imprezy towarzyszące, które w tym roku będą prezentować najciekawsze wydarzenia teatralne Górnego Śląska.

Jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu Centrum Kultury Katowice zaprasza na bezpłatne pokazy telewizyjnych spektakli, docenionych w poprzednich edycjach festiwalu. Będzie można m.in. zobaczyć "Odpoczywanie" Pawła Passiniego oraz "III Furie" Marcina Libera według tekstów Sylwii Chutnik, Magdy Fertacz i Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Projekcje tych spektakli odbędą się w styczniu i w lutym także w Częstochowie i Bielsku-Białej.

(-)
(PAP)
12 stycznia 2013

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...