Ich Królewskie Wysokości odwiedzili Gdański Teatr Szekspirowski

Książę William i Księżna Kate w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

18 lipca 2017 roku Ich Królewskie Wysokości Książę i Księżna Cambridge odwiedzili Gdański Teatr Szekspirowski. Przy wejściu do teatru powitał ich Dyrektor Jerzy Limon z małżonką. Następnie Para Książęca obejrzała krótki występ artystyczny w uliczce między budynkiem teatru a okalającym go murem, będący zapowiedzią widowiska, czekającego na gości w Sali głównej teatru.

Parze Książęcej w teatrze towarzyszył Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce Jonathan Knott. Williama i Kate powitał również Ambasador Polski w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki.

W holu wejściowym Parze Książęcej przedstawieni zostali wieloletni sponsorzy teatru. Następnie przed gośćmi pojawiły się dwie tańczące w puentach łabędzice, które zaprosiły wszystkich na widownię. Do wnętrza Sali głównej prowadzili Parę Książęcą pracownicy Biura obsługi teatru, zatrudnieni dzięki współpracy z Fundacją Ja Też, działająca na rzecz osób z Zespołem Downa.

Następnie Książę William i Księżna Kate przywitali się z Marszałkiem Mieczysławem Strukiem z małżonką, Konsulem Honorowym Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Markiem Głuchowskim z małżonką oraz Przewodniczącym Rady Programowej Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Zbigniewem Canowieckim z małżonką.

Po zajęciu przez gości miejsc w pierwszym rzędzie, Profesor Jerzy Limon rozpoczął prezentację teatru – opowiedział o historii wizyt aktorów angielskich w Gdańsku, powstaniu Teatru Szekspirowskiego oraz jego niezwykłym budynku i możliwościach technicznych sceny. Prezentację wzbogacały zmieniające się na oczach widzów układy sceny oraz otwarcie dachu, a następnie występ artystyczny. Trójmiejscy aktorzy i tancerze, ubrani w bogato zdobione kostiumy i maski autorstwa Alicji Grucy, będący „cytatami" z różnych sztuk Szekspira - również w ich najodważniejszych interpretacjach - wyjechali spod sceny jedną z zapadni, a następnie ustawili się w żywy, zmieniający się kilkukrotnie obraz. Po brawach Para Książęca weszła na scenę, by podziękować artystom.

Ostatnim punktem wizyty w Teatrze Szekspirowskim było kameralne spotkanie w drewnianym foyer, w którym z Parą Książęcą spotkali się zaproszeni przez Ambasadę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce przedstawiciele kultury, sztuki i mediów.

Książę William i Księżna Kate otrzymali również podarunki od Dyrektora teatru Jerzego Limona oraz od Ambasadora Polski w Wielkiej Brytanii Arkadego Rzegockiego.

Od Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Para Książęca otrzymała dwa upominki: pamiątkowe medale z wizerunkiem Williama Szekspira i budynkiem Teatru Szekspirowskiego oraz dołączonym kawałkiem drewna, pochodzącym z fundamentów wybudowanego w 1635 roku w Gdańsku teatru elżbietańskiego, oraz biżuterię, wykonaną z bursztynu i liczącego niemal 400 lat drewna ze wspomnianych fundamentów dawnego teatru.

Następnie Ambasador Arkady Rzegocki oraz Profesor Jerzy Limon wręczyli Księciu Williamowi i Księżnej Kate wyjątkowy, jedyny egzemplarz „Odprawy Posłów Greckich" Jana Kochanowskiego w tłumaczeniu Profesora Barry'ego Keane'a, wykonany i wydrukowany specjalnie dla upamiętnienia wizyty Pary Książęcej w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Zawierał on również specjalną stronę z dedykacją.

Jan Kochanowski (1530 - 1584) uznawany jest za największego i najsłynniejszego słowiańskiego poetę tworzącego do XIX wieku, który pisał po łacinie i po polsku. Jego wersy miały ogromny wpływ na rozwój wielu narodowych języków słowiańskich w regionie. Jeśli „Biblia" Króla Jakuba zmieniła sposób mówienia po angielsku, poezja Kochanowskiego miała taki sam wpływ na Polskę i kraje sąsiadujące.

„Odprawa Posłów Greckich" opisuje incydent, który doprowadził do Wojny Trojańskiej. Była to pierwsza tragedia napisana po polsku, a podjęty w niej temat obowiązków związanych z kierowaniem państwem rezonuje do dzisiejszego dnia. Po raz pierwszy sztuka ta została wystawiona na weselu Jana Zamoyskiego i Krystyny z Radziwiłłów, które odbyło się na Zamku Ujazdowskim w Warszawie 12 stycznia 1578 roku. Planowane jest wystawienie jej w 2018 roku przez Szekspirowski Teatr Globe w Londynie - w dobudowanym obok i otwartym niedawno Teatrze Sama Wanamakera (Sam Wanamaker Playhouse).

Wizyta Książęcej Pary Williama i Kate była dla Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego ważnym historycznie i symbolicznie wydarzeniem.

W 1991 roku JKW Książę Walii objął swoim patronatem działania fundacji na rzecz odbudowy istniejącego w Gdańsku na przełomie XVI i XVII wieku teatru elżbietańskiego. Teatr ten, zwany również Szkołą Fechtunku, wybudowany został na kształt londyńskiego Teatru Fortuna i był miejscem, w którym jeszcze za życia Szekspira występowali w Gdańsku angielscy aktorzy.

W 1993 roku Książę Karol odwiedził Gdańsk i wziął udział w symbolicznym przekazaniu terenu pod budowę nowego teatru. W kolejnych latach Profesor Jerzy Limon, Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, gościł w Clarence House oraz Highgrove na zaproszenie Księcia. 25 stycznia 2011 roku miała miejsce ważna wizyta w Clarence House z okazji 20-lecia działalności Fundacji Theatrum Gedanense, podczas której obecni byli ówczesny Marszałek Województwa Pomorskiego Jan Kozłowski oraz Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Z okazji uroczystego otwarcia teatru 19 września 2014 roku Książę Karol – ponieważ nie mógł osobiście uczestniczyć w tym wydarzeniu – złożył twórcom teatru gratulacje w specjalnie na tę okazję nagranym na video przemówieniu.

W 2014 roku Profesor Jerzy Limon został uhonorowany przez Jej Wysokość Królową Elżbietę II Honorowym Orderem Imperium Brytyjskiego w stopniu Oficera.

Magdalena Hajdysz
Gdański Teatr Szekspirowski
20 lipca 2017
Portrety
Jerzy Limon

Książka tygodnia

Opowieści
Wydawnictwo MG
Fiodor Dostojewski

Trailer tygodnia

(F) Paralele
Marek Zimakiewicz
„Paralele”, to inicjatywa Fundacji An...