Idea

13. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Form Animowanych "MASKARADA" "oSWÓJ LĘK" Rzeszów: 24 - 27 września 2023 r.

Festiwal prezentuje spektakle dla dzieci i młodzieży, w których forma animowana jest jednym z głównych środków wyrazu. MASKARADA jest przeglądem zjawisk zachodzących w teatrze lalek, w teatrze formy i chce inspirować do poszukiwania nowych środków wyrazu. W 2023 roku festiwal nie będzie miał formy konkursu, ale spotkania/przeglądu. Jednak, podobnie jak podczas poprzednich edycji, MASKARADA 2023 otrzyma temat o wymiarze społecznym, nadając wydarzeniu dodatkowe znaczenie.

Idea

13. Festiwal MASKARADA odbędzie się pod hasłem: oSWÓJ LĘK. Przy wyborze spektakli do programu Festiwalu równie ważna jak forma spektaklu jest tematyka.

Chcemy nawiązać dialog z młodymi widzami, podejmując trudne tematy związane z ich codziennym życiem. Hasło "Zapoznaj się ze swoim lękiem" otwiera wiele dróg do interpretacji i skojarzeń. Tworzy przestrzeń do zajmowania się tak ważnymi tematami jak strach czy smutek, do rozmowy o różnorodności i uważności na drugim człowieku, o sposobach radzenia sobie z trudnymi emocjami. Chcemy, aby spektakle festiwalowe, związane ze słowem kluczowym poznawanie – poznawanie strachu i trudnych emocji, oswajanie się z własną tożsamością, oswajanie zwierząt, oswajanie/poznawanie nieznanego – inspirowały do zadawania pytań i rozpoczynania rozmów, mówiły o bliskości i więziach, uczyły otwartości, empatii i tolerancji, w sposób mądry i przystępny dla młodego widza, Rozmawiali o współczesnym świecie i bliskich mu problemach.

Tematu "Poznaj swój strach" będziemy szukać przede wszystkim w klasycznych baśniach, baśniach i powieściach dla dzieci, ale jesteśmy też otwarci na teksty współczesne.

O programie

Kwalifikacja spektakli do programu Festiwalu odbywa się na podstawie przesłania przez teatry materiałów wymaganych Regulaminem do Organizatora. W Festiwalu mogą wziąć udział jedynie spektakle dla dzieci lub młodzieży, w których animowana forma jest jednym z głównych środków wyrazu, a które wpisują się w temat Festiwalu: "Poznaj swój strach".

Podczas Festiwalu zaprezentowane zostaną również występy Organizatora związane z tematyką TAMING. Prosimy o niezgłaszanie tytułów festiwalowych znajdujących się w repertuarze Teatru "Maska" (zakładka www.teatrmaska.pl – SPEKTAKLE).

Oprócz spektakli w programie Festiwalu znajdą się takie wydarzenia jak: parada uliczna w centrum Rzeszowa na otwarcie Festiwalu, interaktywna wystawa lalek teatralnych (Muzeum Strachu), pokazy etiud uczestników Małej Akademii Teatralnej działającej przy Teatrze "Maska", warsztaty dla młodzieży i edukatorów, spotkanie z psychologiem oraz akcja społeczna "Spacer z kundlem" zorganizowana wspólnie z Miejskim Schroniskiem dla Zwierząt Bezdomnych "Kundelek" w Rzeszowie.

(-)
Materiał organizatora
8 września 2023

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia