Idiota do poprawki

"Idiota" - reż. Grzegorz Bral - Teatr Studio w Warszawie

W teatralnej ulotce Studio zapowiada, że czeka nas "zstępowanie w otchłań psychologicznych, filozoficznych i religijnych znaczeń", co więcej, "podporządkowane niejako rygorowi formy, partyturze działań fizycznych, dźwięków, rytmów". Cokolwiek miało to znaczyć, na scenie objawia się nieporadnością techniczną i brakiem czytelności

Olga Paszkowska jako Nastazja Filipowna nie panuje nad wymową, wykrzykuje kwestie, tak że nie sposób jej zrozumieć. Zastosowana tzw. widownia Lupy (nakładane podesty z krzesłami dla widzów) nie daje szansy na śledzenie akcji, bo kąt widoczności został źle wyliczony i znakomita część publiki nie tylko nie słyszy, ale i nie widzi. Zamiar zniesienia rampy wyrodził się więc w wybudowanie zapory między widownią a sceną. Sekwencje poetyckie spektaklu także budzą wątpliwości. Nie wiadomo, dlaczego prawie wszyscy aktorzy - ale nie Generał - chodzą boso, dlaczego nie noszą koszul, dlaczego na ciele Agłai Nastazja maluje czerwone esy-floresy (może coś znaczą, ale widz, nawet o sokolim wzroku, nie jest w stanie tego zobaczyć) albo po co na zakończenie przedstawienia maszyniści wylewają na sceniczne linoleum kubły wody, aby w tej wodzie Agłaja (?) taplała się nago, czego zresztą znaczna część widowni także nie widzi.

Takie pytania można stawiać bez końca. Rzecz najważniejsza jednak w tym, że nie powstaje oddziałująca na wyobraźnię całość, zdolna wytworzyć emocjonalne i intelektualne napięcie. Kiedy na koniec (podczas premiery) jeden z maszynistów wychodzących na scenę, aby uprzątnąć rozlaną wodę, z trudem unika upadku na śliskim linoleum, publiczność kwituje to śmiechem. Kiedy zaś Keller, występujący tu jako cyrkowy atleta biczem i nożami, pięć razy rzuca nimi z niewielkiej odległości w obraz przedstawiający anioła, trafia tylko dwa razy. Podobnie z tym spektaklem - na każde pięć pomysłów dwa trafione.

Tomasz Witkowski
Przeglad
28 października 2011

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...