"III Furie" na żywo w TVP Kultura

XIV Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje

To jedno z najważniejszych przedstawień ubiegłego sezonu. "III Furie" w reżyserii Marcina Libera na żywo transmitujemy z XIV Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach.

Marcin Liber skonstruował obłąkańczy fresk rozpięty między historią a teraźniejszością. Zestawił mity antyczne i polskie, słynne „Where have all the flowers gone" w polskiej wersji „Gdzie są chłopcy z tamtych lat" i ostrego punk rocka, zamordowane strzałem w głowę Żydówki i polskich hydraulików tańczących w rytm przeboju Village People, cuchnących bezdomnych i rozwrzeszczanych kiboli. W tej nieziemskiej poczekalni, przedsionku Olimpu, Nieba czy jakichkolwiek zaświatów, oglądamy prawdziwe polskie piekiełko.

Trzy autorki „III Furii" wykorzystały w scenariuszu głównie dwa teksty: książkę Sylwii Chutnik „Dzidzia" i wspomnienia Stefana Dąmbskiego „Egzekutor". Wzajemnie przeglądają się one w sobie, demitologizując jednocześnie najważniejsze polskie symbole. Chutnik z publicystyczną pasją portretuje życie rodzinne, o którym chciałoby się zapomnieć. Demaskuje katolicką potrzebę ofiary, wynoszącej na ołtarze dziecko-kadłubek i równie szybko potrafiącej się z nią rozprawić, kiedy zawiedzie oczekiwania ludu. Dąmbski w pamiętniku opisuje siebie jako szesnastoletniego żołnierza Armii Krajowej wykonującego wyroki na polskich konfidentach i niemieckich urzędnikach. Chłopaka z dobrego domu, który przechodzi przemianę w bezwzględnego zabójcę.

Emisja 13 marca, godz. 20.20, TVP Kultura

(-)
TVP Kultura
12 marca 2012

Książka tygodnia

Bauhaus - nauczanie/nowy człowiek
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
red. Małgorzata Leyko

Trailer tygodnia