Ile trzeba mieć, żeby być?

"Tajemnice kwiatu paproci" - reż. Przemysław Jaszczak - Fundacja Teatr Zamiast

Od kilku dni w Teatrze Zamiast trwają próby do nowej premiery. Tym razem twórcy postanowili poszerzyć swoją działalność o spektakl dla dzieci. "Tajemnice kwiatu paproci" w reż. Przemysława Jaszczaka to spektakl utrzymany w konwencji teatru plastycznego i teatru ruchu. Premiera 29 marca.

Klimat przedstawienia pozostanie w związku z dziecięcym zamiłowaniem do bezpiecznego i "kontrolowanego" strachu, jakiego dostarczają baśnie. W kontrze pojawi się duża doza humoru, a całości towarzyszyć będą multimedialne projekcje.

Tekst Magdy Żarneckiej oparty jest na motywach ludowej legendy o kwiecie paproci, który spełnia życzenia i zapewnia bogactwo temu, kto go odnajdzie. Spektakl podejmuje temat chciwości, ubóstwa i nietolerancji z tego płynącej - główny bohater początkowo znajduje się w złej sytuacji materialnej. Jest z tego powodu wyszydzany i prześladowany. To właśnie w magicznej roślinie upatruje rozwiązanie swoich problemów.

Realizatorzy sięgają po współczesny język i współczesne środki teatralne - celem jest przekazanie treści legendy w przystępny sposób tak, aby dzieci mogły dostrzec urok tej historii.

Powstający projekt ma charakter filozoficzny - traktuje o konsumpcjonizmie, w którym zanurzone są także najmłodsi (a co zostanie podkreślone poprzez obecność wielu odwołań do popkultury); podejmuje pytania: "lepiej jest mieć czy być?", "ile trzeba mieć, żeby być?", a także "co jest naprawdę ważne?".

(-)
Materiał Teatru
5 marca 2015

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia