"Imeneo" zainauguruje sezon

Kolejny sezon w Warszawskiej Operze Kameralnej

Warszawska Opera Kameralna rozpoczyna nowy sezon artystyczny 2013/2014 operą G.F. Haendla "Imeneo".

Przedstawienia odbędą się 13 i 14 września w Teatrze WOK o g. 19.00. W tym jednym z najbardziej znaczących dzieł późnego baroku wystąpią gwiazdy WOK: w roli tytułowej Wojciech Gierlach, w roli Tirinta Jan Jakub Monowid, Rosmene - Olga Pasiecznik, Clomiri - Marta Boberska, Argenia - Andrzej Klimczak.

Reżyseria - Ryszard Peryt, kierownictwo muzyczne - Władysław Kłosiewicz, scenografia - Andrzej Sadowski. Przygotowanie sceniczne wznowienia - Sławomir Jurczak.

Georg Friedrich Haendel wystawił Imeneo w 1740 roku w Londynie jako przedostatnią operę w swojej karierze. Po latach prób dostosowania własnych utworów do zmieniających się potrzeb i upodobań angielskiej publiczności, powrócił w Imeneo do tradycyjnego włoskiego stylu, w którym był niedoścignionym mistrzem. Libretto opisuje historię miłosną, która nie może mieć szczęśliwego zakończenia, w której każdy z bohaterów jest postacią tragiczną. Haendel rysuje ich wyraziście: tytułowy Imeneo jest waleczny, zdecydowany i działa z pasją, jego przeciwieństwem jest Tirinto, niezdecydowany, wątpiący i wzdychający marzyciel. Główna rola kobieca w niczym im nie ustępuje - Rosmene jest bohaterką tragiczną, która musi wybierać pomiędzy miłością do Tirinta a wdzięcznością dla Imenea. Wszyscy przeżywają dramat i nikt nie jest szczęśliwy.

Opera Haendla została na nowo odkryta w XX wieku i zaczęła pojawiać się na wielu scenach całego świata. Wśród nich była również Warszawska Opera Kameralna, która wystawiła polską premierę w 1998 roku.

Wykonawcy

Imeneo - Wojciech Gierlach

Tirinto - Jan Jakub Monowid

Rosmene - Olga Pasiecznik

Clomiri - Marta Boberska

Argenio - Andrzej Klimczak

Chór Warszawskiej Opery Kameralnej

Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense

Przygotowanie sceniczne wznowienia - Sławomir Jurczak

Przygotowanie chóru - Andrzej Borzym jr

Dyrygent, klawesyn - Władysław Kłosiewicz

Bilety w cenie 40-130 zł do nabycia w kasie biletowej Warszawskiej Opery Kameralnej, al. Solidarności 76b.

(-)
Materiał Opery
13 września 2013

Książka tygodnia

Opowieści
Wydawnictwo MG
Fiodor Dostojewski

Trailer tygodnia

(F) Paralele
Marek Zimakiewicz
„Paralele”, to inicjatywa Fundacji An...