Imigrancka schizofrenia

"Mleko" - reż: Sebastian Chondrokostas - Teatr Kamienica, Warszawa

Mleko", współczesna grecka sztuka Vassilisa Katsikonourisa, wystawiona w warszawskim Teatrze Kamienica przez Sebastiana Chondrokostasa, toczy się na tle monstrualnych rozmiarów cukierkowej pocztówki z widokiem rozświetlonego Akropolu i podpisem "Greetings from Athens".

Widoczek jest ironicznym kontrapunktem do historii rodziny emigrantów z Gruzji, którzy w stolicy Grecji zobaczyli swój wymarzony raj na ziemi, rzeczywistość jednak okazała się jak najdalsza od marzeń.

Mimo że matka Rina (Anna Chodakowska) i starszy z jej synów Antonis (Andrzej Andrzejewski) za wszelką cenę starają się wrosnąć w nową ojczyznę, stać się „Griekami”, cały czas towarzyszy im poczucie obcości i imigrancki kompleks niższości. Raz po raz do głosu dochodzi wypierana gruzińska część tożsamości, wywołując swoiste rozdwojenie jaźni, symbolizowane przez chorobę młodszego syna Riny, Lefterisa (Rafał Fudalej) – cierpiącego na schizofrenię. 

Czy jedynym sposobem na zaaklimatyzowanie się w nowym kraju jest radykalne odcięcie korzeni, jak w końcu robi Antonis, mający w perspektywie ożenek z córką greckiego właściciela sieci stacji benzynowych i przejęcie interesu? Katsikonouris ważne pytania ubiera w formę współczesnej pièce bien faite: ze zgrabnie opowiedzianą historią, pełnokrwistymi bohaterami i momentami wzruszenia. Oraz elementami fotogenicznego folkloru gruzińskiego. Dużo w tym kalkulacji, ale efekt końcowy w sam raz nadaje się na sobotni wieczór w teatrze.

Aneta Kyzioł
Polityka
14 lipca 2009

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
Małgorzata Langier
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...