In memoriam w Bibliotece Śląskiej

Wystawa poświęcona Wojciechowi Kilarowi

W holu głównym Biblioteki Śląskiej można oglądać wystawę poświęconą pamięci Wojciecha Kilara - wybitnego kompozytora, mecenasa i przyjaciela Biblioteki Śląskiej.

Zaprezentowano na niej książki z dedykacjami dla katowickiej książnicy i jej dyrektora profesora Jana Malickiego. W publikacji poświęconej "jasnogórskim ścieżkom kompozytora" znajdujemy na przykład wpis: "Bibliotece Śląskiej wdzięczny za tak serdeczną łączącą nas więź". Świadectwem wielokrotnych odwiedzin Wojciecha Kilara w Silesiance są fotografie z uroczystości, m.in. wręczenia kompozytorowi nagród: im. Juliusza Ligonia, im. Karola Miarki oraz Lauru Górnośląskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Szczególnym eksponatem jest egzemplarz "Boskiej komedii", ostatniej książki (ze zbiorów Biblioteki Śląskiej) czytanej przez kompozytora. Na wystawie przypomniano także szczodry gest Wojciecha Kilara, darczyńcy Społecznego Komitetu Pomocy Bibliotece Śląskiej. Pokazano ogłoszenie o radiowej aukcji, na której licytowano m.in. partyturę "Krzesanego" ofiarowaną przez kompozytora.

Uzupełnieniem ekspozycji są liczne wydawnictwa nutowe, multimedia z kompozycjami utworów Wojciecha Kilara i filmami z jego muzyką oraz fotograficzny jasnogórski portret kompozytora stworzony przez jego przyjaciela, częstochowianina - Zdzisława Sowińskiego.

(-)
Kulturaonline
4 stycznia 2014
Portrety
Wojciech Kilar

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia

11. Międzynarodowy Fes...
Wiesław Czołpiński
To będzie twórcze spotkanie młodych l...