Inauguracja "Interpretacji"

"Udręka życia" - reż. Jan Englert - Teatr Narodowy w Warszawie

Już w sobotę, 9 marca, po raz 15 rozpocznie się w Katowicach Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. Do zmagań konkursowych przystąpi pięć spektakli wybranych przez dyrektora artystycznego Jacka Sieradzkiego.

Jedenaście spektakli, strefa dziecka, wystawa fotografii i koncert teatralny to wszystko czeka na uczestników tegorocznych Interpretacji.

Już w sobotę, 9 marca, po raz 15 rozpocznie się w Katowicach Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. Do zmagań konkursowych przystąpi pięć spektakli wybranych przez dyrektora artystycznego Jacka Sieradzkiego: "Zbrodnia" Eweliny Marciniak, "Ciała obce" Kuby Kowalskiego, "Mewa" Gabriela Gietzky'ego, "W mrocznym mrocznym domu" Grażyny Kani, "W imię Jakuba S." Moniki Strzępki oraz "Ryszard III" Grzegorza Wiśniewskiego. Reżyserzy, zgodnie z regulaminem konkursowym, nie debiutowali wcześniej, niż przed 15 laty.

Spektakle mistrzowskie - otwierające i zamykające Festiwal tworzone są przez twórców o szerokim dorobku artystycznym. Ich prezentacja daje publiczności możliwość porównania przedstawień tworzonych przez przedstawicieli różnych pokoleń reżyserskich. W tym roku będzie można zobaczyć "Udrękę życia" w reżyserii Jana Englerta, w której role główne odgrywają Anna Seniuk i Janusz Gajos oraz "Korzeńca", jednego z najgłośniejszych spektakli roku, wystawianego na co dzień w pobliskim Sosnowcu. Widzowie będą mogli zobaczyć również trzy spektakle towarzyszące: "Jakobiego i Leidentala" Joanny Zdrady, "Między nami dobrze jest" Piotra Ratajczaka i "Nieskończoną historię" Uli Kijak. Spektakle będą grane na scenach Teatru Śląskiego w Katowicach, Teatru Rozrywki w Chorzowie i Studia TVP Katowice.

Festiwalowe zmagania oceniać będą aż dwie grupy jurorów: jury konkursowe i jury społeczne. W skład pierwszej grupy teatralnych ekspertów wchodzą: reżyser, twórca spektaklu "Korzeniec" - Remigiusz Brzyk; dyrektor Narodowego Teatru Starego w Krakowie w latach 2002-2012 Mikołaj Grabowski; scenograf Mirek Kaczmarek; autorka powieści i dramatów Dorota Masłowska oraz dziekan Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie Maciej Wojtyszko. Każdy z jurorów dysponuje sakiewką, o wartości 10 tyś. złotych, którą przyznaje wybranemu reżyserowi. Swój werdykt musi uzasadnić publicznie podczas zakończenia Festiwalu. Ten, kto otrzyma trzy sakiewki otrzymuje Laur Konrada.

Dwukrotnie w historii Festiwalu nagroda nie została przyznana. Katowickie Interpretacje są jedynym festiwalem teatralnym w Polsce oddającym głos publiczności, przez powoływane od 3 lat jury społeczne, przyznające osobną nagrodę pieniężną. Jurorzy wybierani są w drodze dwuetapowego konkursu: na podstawie nadesłanych przez nich recenzji i rozmowy kwalifikacyjnej. W tym roku do Biura Organizacyjnego napłynęło aż 39 zgłoszeń z całej Polski.

Dla widzów, którzy poczują teatralny niedosyt, organizatorzy przygotowali serię imprez towarzyszących. Już pierwszego dnia Festiwalu w sali koncertowej CKK odbędzie się koncert "Siekiera! Tańce polskie w tonacji punk" z krakowskiego Teatru Łaźnia Nowa. W foyer Teatru Śląskiego będzie można obejrzeć wystawę fotografii Arkadiusza Ławrywiańca przedstawiającą zwycięskie spektakle wszystkich edycji i ich reżyserów. Najmłodsi widzowie w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora "Ateneum" zobaczą dwa spektakle:"Jak pingwiny arką popłynęły" oraz "Trzy złote włosy". Centrum Scenografii Polskiej przygotowało dla nich warsztaty: "Scenografia jest ok!" oraz "W teatrze lalek". Jako "after Interpretacje" po festiwalu 21 marca doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego, Anna Sieroń, poprowadzi spotkanie "Analiza tekstu dramatu; strategie twórców w realizacjach scenicznych na przykładzie "III Furii" Marcina Libera".

Festiwal Interpretacje organizowany jest w Katowicach od 1998 roku. Z nagrodami wyjechali z niego tacy reżyserzy teatralni, tacy jak m. in: Anna Augustynowicz, Maja Kleczewska, Grzegorz Jarzyna, Krzysztof Warlikowski, czy Jan Klata.

(-)
Materiał Organizatora
9 marca 2013

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...