Inauguracja nowego sezonu 2021/2022

Warszawska Opera Kameralna

3 września, światową prapremierą dzieła Leszka Możdżera KOMPOZYTY, napisanego specjalnie na zamówienie Warszawskiej Opery Kameralnej rozpoczynamy sezon 2021/2022.

Sezon 2021/2022 w Warszawskiej Operze Kameralnej

• Sezon 2021/2022 rozpocznie się 3 września, światową prapremierą dzieła Leszka Możdżera KOMPOZYTY, napisanego specjalnie na zamówienie Warszawskiej Opery Kameralnej. Artysta wystąpi z orkiestrą instrumentów Dawnych MACV pod dyrekcją Maestro Marcina Sompolińskiego • Jesień 2021 to dwie premiery: „Tłusty czwartek/Nocny dzwoneczek" G. Donizettiego w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza oraz „Castor et Pollux" J. P. Rameau w reżyserii Dedy Christiny Colonny
• W nowym sezonie wracają na deski teatru spektakle: „Maria de Buenos Aires" „Kwartet", „Don Giovanni", ,,Mozart da Capo al Fine'', „Dziadek do orzechów" 
• Jesień 2021 to także wspaniałe koncerty: „Pory dnia" Józefa Haydna, Koncert pamięci G. Ciechowskiego, „Weihnachtsoratorium" J.S.Bacha
• 12 września obchodzimy 60-lecie wystawienia pierwszego spektaklu Warszawskiej Opery Kameralnej „La serva Padrona" G.B. Pergoloesiego, a tym samym świętujemy jubileusz 60- lecia Instytucji
3 września 2021 roku – Leszek Możdżer wraz z Orkiestrą Musicae Antiquae Collegium Varsoviense pod dyrekcją Maestro Marcina Sompolińskiego zainauguruje nowy sezon Warszawskiej Opery Kameralnej. Wykona światową prapremierę swojego dzieła KOMPOZYT, skomponowanego na specjalne zamówienie WOK, w ramach programu zamówień kompozytorskich. Będzie to pierwszy z trzech koncertów artysty w tym sezonie.

Rok 2021 jest szczególny dla Warszawskiej Opery Kameralnej. Opera obchodzi 60-lecie swojego istnienia. Tego samego dnia, w którym 60 lat temu wystawiona została pierwsza opera WOK – 12 września – zapraszamy na wspaniałe obchody Jubileuszu. Na scenie po raz pierwszy z udziałem widzów „Gala Mozart Night" w rozszerzonej formule, z udziałem Królowej Baroku Simone Kermes.

To dwuczęściowe show mozartowskie w reżyserii Tomasza Cyza, do którego podstawą fabularną jest ,,Così fan tutte'', czyli operowa komedia pomyłek. Realizatorzy w błyskotliwy sposób połączyli w nim motywy z innych dzieł Mozarta - ,,Don Giovanniego'', ,,Wesela Figara'' oraz ,,Czarodziejskiego fletu''.
12 września to również dzień pełen jubileuszowych atrakcji dla Warszawiaków. Zapraszamy do Zaczarowanego Ogrodu Mozarta przed teatrem WOK przy Alei Solidarności w godzinach od 10.00 do 17.00, gdzie przeniesiemy Państwa do czasów Mozarta.

Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci.
26 września zapraszamy na inscenizowany koncert ,,Mozart da Capo al Fine'' w reż. Marii Sartovej. Koncert dziewięciu Operowych uwertur Mozarta został ujęty w formę nietypowego spektaklu, w którym w emocjonalnej symbiozie z muzyką przeplata się różnorodność konwersacji takich jak: słowo, taniec, pantomima czy performens. Uwertury ułożone są w chronologiczną całość, a daty prawykonań pokrywają się z najważniejszymi wydarzeniami w życiu kompozytora. Ich subiektywna interpretacja, w formie surrealistycznej, poetyckiej, z filmowymi odnośnikami, pozwoli na inne spojrzenie na osobowość kompozytora – geniusza. Będzie to również dzień premiery płyty „Uwertury Mozarta" nagranej przez Orkiestrę MACV.

W czasie nadchodzącej jesieni 2021 Warszawska Opera Kameralna zaprasza na dwie premiery, kilkukrotnie przekładane ze względu na pandemię i długo oczekiwane przez publiczność: 
- W październiku odbędzie się premierowy spektakl dwóch jednoaktowych oper Gaetano Donizettiego: ,,Tłusty Czwartek i Nocny dzwoneczek'' : w reż. Grzegorza Chrapkiewicza. Jest to niezwykłe wydarzenie ze względu na swoją pierwszą w historii Teatru inscenizację.
- W listopadzie zaplanowana jest, przenoszona już 3 razy ze względu na pandemię, premiera ,,Castor et Pollux'' Jean Philippe'a Rameau, przygotowanej przez twórców obsypanej nagrodami ,,Armidy'' Dedy Ch. Colonny – reżyseria, Francesco Vitali – scenografia i multimedia. Kierownictwo muzyczne spektaklu objął u Benjamin Bayl.

Należy dodać, że w Polsce tylko Warszawska Opera Kameralna będzie posiadać w swym repertuarze obie opery Donizettiego i jako jedyna sięga po twórczość mistrza francuskiego baroku - Rameau. 

Na deski teatru powracają nasze bestsellery:

- „Don Giovanni'' w reżyserii Michała Znanieckiego i scenografią Rafała Olbińskiego, operita ,,Maria de Buenos Aires'' z Alicją Węgorzewską w roli główniej, Tango z Placido Domingo Juniorem i „Kwartet: z plejadą gwiazd: Olga Bończyk, Alicja Węgorzewską, Maciejem Miecznikowski, Ryszardem Minkiewiczem w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza.
- W grudniu zapraszamy na pierwszy i jedyny w historii WOK spektakl baletowy ,,Dziadek do orzechów'', którego premiera miała miejsce podczas pandemii i odbyła się bez udziału publiczności. 

W trakcie całego sezonu niezmiennie towarzyszyć będzie słuchaczom Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej MACV oraz Zespół Wokalny WOK. 

Wszystkie wydarzenia odbywać się będą w pełnym reżimie sanitarnym, zgodnie z aktualnymi wytycznymi rządowymi.
Szczegółowe informacje dotyczące biletów w Warszawskiej Operze Kameralnej znajdują się na stronie: https://operakameralna.pl.

Ewa Siniarska
Materiał Opery
3 września 2021

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia