Inauguracja nowego sezonu w Teatrze Przedmieście

"Faust" i "Święto" na inaugurację w rzeszowskim Przedmieściu

13 września godz. 19.00 - "FAUST" - siedziba Teatru Przedmieście (Rzeszów)
14 września godz. 19.00 - "ŚWIĘTO" - siedziba Teatru Przedmieście (Rzeszów)

FAUST

Teatr Przedmieście ponownie sięga po wielką literaturę, tym razem Aneta Adamska bierze na warsztat arcydzieło literatury światowej: „Fausta" Johanna Wolfganga Goethego. Nie będzie to jednak klasyczna repertuarowa pozycja, ale jak zwykle sztuka przefiltrowana przez autorską wizję reżyserki. W naszym spektaklu mieszają się elementy ludyczne i misteryjne, a widz staje się świadkiem wewnętrznej przemiany bohaterów.

W warstwie tekstowej scenariusza oprócz tekstu Goethego znajdą się fragmenty dramatu Christophera Marlowe'a, a także teksty z dzienniczka Siostry Faustyny Kowalskiej. To opowieść o wewnętrznym konflikcie jakie toczy się w duszy każdego człowieka. Tytułowy Faust pragnie poznać i zrozumieć prawa rządzące światem, pragnie konfrontacji z Bogiem i spotkania z siłami piekła, wreszcie pragnie doświadczyć czystej, romantycznej miłości. Głównym pytaniem tego spektaklu jest: co stanie się z nami, jeśli zapomnimy o Bogu? Co stanie się z naszą duszą jeśli zapomnimy, że to jedyna nieśmiertelność jaką tutaj mamy na ziemi...
Reżyseria i adaptacja tekstu: Aneta Adamska
Scenografia: Aneta Adamska, Paweł Sroka
Muzyka: Jakub Adamski
Występują: Jakub Adamski, Aneta Adamska, Iwona Błądzińska, Paweł Sroka, Maciej Szukała, Kinga Waleń, Elżbieta Winiarska

ŚWIĘTO

Bohater spektaklu „Święto" to człowiek pogubiony, miotający się między kochankami, rodzicami tradycjonalistami, księdzem. Każdy chce wrzucić na jego plecy bagaż własnych oczekiwań, ale w nim tkwi mały chłopiec, który, choć pragnie akceptacji i miłości, to jednak nie potrafi, nie chce tego bagażu dźwigać. Frustrację znieczula alkoholem. Kradzione jabłka z parafialnego sadu naznaczyły go grzechem na całe życie, niczym kęs biblijnego jabłka z rajskiego drzewa.
To spektakl rozciągnięty w czasie i przestrzeni. Sztuka zderza ze sobą świat zdesakralizowany i święty, czas zabawy i modlitwy, a także pokazuje „biednego" człowieka i jego skomplikowaną naturę, sprzeczności, namiętności, które rozsadzają go od wewnątrz. Nasz bohater zmaga się z własną pamięcią, przywołuje z przeszłości kolejne osoby i zdarzenia, stawia pytania o sens życiowych wyborów. Fragmenty z powieści wybitnego polskiego pisarza Wiesława Myśliwskiego stały się podstawą do rozważań o miłości, przemijaniu, śmierci, Bogu i człowieku.

Scenariusz na motywach powieści „Kamień na kamieniu" Wiesława Myśliwskiego
Adaptacja tekstu i reżyseria: Aneta Adamska
Muzyka: Reisha Trio
Występują: Aneta Adamska, Jakub Adamski, Krzysztof Adamski, Monika Adamiec, Iwona Błądzińska, Paweł Sroka, Maciej Szukała

Rezerwacje: tel. 667714730. Bilety: 30 zł

 

Maciej Szukała
Materiał Teatru
9 września 2019

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia