Inauguracja nowej Sceny legnickiego teatru

"Teraz zagra tu Legnica"

Znakomitym spektaklem "Orkiestra" zainauguruje swoją Stałą Scenę w Żarskim Domu Kultury - słynący z niebanalnych realizacji - legnicki Teatr im. Modrzejewskiej.

- Chcemy gościć u nas legnicki teatr raz na dwa miesiące - deklaruje dyrektor Żarskiego Domu Kultury Roman Krzywotulski, sam prowadzący od blisko 35 lat Teatr Drewniana Kurtyna (ostatnia premiera to głośna sztuka "Udręka życia"). - To w tym roku, bo w przyszłym nawet częściej. Mam nadzieję, że wyjdzie nam z tej współpracy fajna historia.

Fajna będzie na pewno. Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, którym od prawie 20 lat dyrektoruje Jacek Głomb, należy do najważniejszych scen w kraju. To tu powstała "Ballada o Zakaczawiu". Stąd pochodzi "Obywatel M - historyja", inspirowana biografią premiera Leszka Millera. Z kolei to J. Głomb wystawił w Zielonej Górze "Zabijanie Gomułki" na podstawie prozy Jerzego Pilcha, a w Gorzowie - "Zapach żużla" Iwony Kusiak. To z "Pierwszą komunią" i "III Furiami" gościła legnicka scena na pierwszej edycji Festiwalu Pro Vinci w Lubuskim Teatrze.

Legnica swoją współpracę z Żarskim Domem Kultury rozpocznie 18 stycznia "Orkiestrą". Na marzec zaplanowano "Iwanowa" Antoniego Czechowa w reżyserii Linasa M. Zaikauskasa, a w maju albo zobaczymy "Komedię obozową", albo "Zrozumieć H." - o jednej z heroin "Solidarności", tramwajarce Henryce Krzywonos-Strycharskiej. Ale na początek "Orkiestra" [na zdjęciu]Krzysztofa Kopki w reżyserii J. Głomba - opowieść o Zagłębiu Miedziowym, gdzie tragedia miesza się z humorem, a historia z mitem.

***

Żarski Dom Kultury, 18 stycznia, 19.00, bilety: 50/30 zł.

hak
Gazeta Lubuska
5 stycznia 2013
Portrety
Jacek Głomb

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...