Inauguracja "roku kobiet"

"Maddalena" - reż. Tomasz Cyz - Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

Premiera "Maddaleny" Sergiusza Prokofiewa w reżyserii Tomasza Cyza zainicjuje w sobotę w Teatrze Wielkim w Poznaniu "rok kobiet"

Przez cały 2011 rok teatr będzie grał spektakle poświęcone kobietom i opowiadające o kobietach. W postać Maddaleny wcielą się Galina Kuklina i Maria Mitrosz. Kierownikiem muzycznym jest Francesco Bottigliero. Opera wystawiona będzie w ramach cyklu "Opera kieszonkowa".

Jak powiedział dyrektor teatru Michał Znaniecki, w 2011 roku na teatralne afisze trafią spektakle repertuarowe i premiery, w których tytułach i treści pojawiają się kobiety. - Po roku jubileuszowym, żeby nie stracić napięcia, postanowiliśmy zrobić rok tematyczny. Chcemy pokazać, jak widziano kobietę: poczynając od baroku z "The Fairy Queen" a kończąc na "Ofelii" Prasquala, operze skomponowanej specjalnie dla nas - powiedział.

Jak dodał, "rok kobiet" w teatrze zaczynają premiery dzieł opowiadających o silnych, demonicznych postaciach: po premierze "Maddaleny", 29 stycznia odbędzie się premiera "Maria Stuarda" Gaetano Donizettiego.

- W następnych miesiącach chcemy prezentować inne twarze kobiet operowych. Spektaklom towarzyszyły będą za każdym razem debaty. Pokażemy, że los każdej z operowych kobiet dotyka także tematyki bliskiej kobietom współczesnym - stwierdził Znaniecki.

Dyrektor dodał, że trwają przygotowania do "roku męskiego", zaplanowanego w teatrze na rok 2012. Rok otworzy produkcja stworzona na zamówienie teatru na podstawie scenariusza "Dzień świra" Marka Koterskiego.

(-)
PAP
21 stycznia 2011

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia