Indyjski cykl z Elżbietą Dziuk i Krzysztofem Renik

Instytut im. Jerzego Grotowskiego Wrocław

Już w najbliższy czwartek Instytut Grotowskiego zamieni się w ośrodek kultury indyjskiej. Do Wrocławia przyjeżdżają wybitni znawcy kultury Indii - Krzysztof Renik oraz Elżbieta Dziuk. W ciągu trzech dni w Sali Kinowej Instytutu zaprezentowanych zostanie sześć filmów ich autorstwa, a także wygłoszony zostanie wykład oraz odbędzie się wyjątkowe spotkanie. Wstęp wolny

W dniach 19-21 kwietnia Instytut im. Grotowskiego stanie się mekką dla wielbicieli kultury hinduskiej. Do Wrocławia przyjedzie bowiem dwoje znanych podróżników - Krzysztof Renik i Elżbieta Dziuk. W ciągu trzech dni zaprezentują sześć filmów w ramach trzech bloków tematycznych. Podzielą się też bogatą wiedzą i opowieściami ze swoich wypraw podczas spotkań i wykładów.

Pierwszy dzień cyklu nosi tytuł "Himalajski tryptyk". Zostaną w nim zaprezentowane trzy filmy dokumentalne dotyczące sztuk performatywnych związanych z tradycją buddyzmu tybetańskiego - Czam, czyli taniec, Lhamo - opera z krainy Śnieżnego Lwa oraz Z Dalajlamą w Himalajach. W piątek w ramach bloku "Bogowie tańczą wśród ludzi" odbędzie się wykład Krzysztofa Renika o hinduskich widowiskach obrzędowych tejjam. Będzie on połączony z projekcją filmu Taniec Bogów, przedstawiającego rytualne zwyczaje. Sobotnie spotkania skupią się na indyjskim teatrze. Zaprezentowane w tym dniu filmy Kathakali - staroindyjskie opowieści i Grotowski w Bengalu opowiadają o twórcach teatru kathakali oraz fascynacji Jerzego Grotowskiego kulturą Indii. Po projekcjach zaplanowana jest rozmowa z autorami. Wszystkie spotkania rozpoczną się o godzinie 17.

Elżbieta Dziuk i Krzysztof Renik to pasjonaci kultury Wschodu. Szczególną uwagę poświęcają indyjskiej i tybetańskiej sztuce performansu. Od 2005 roku, we współpracy z Michałem Zielonym, niezależnym producentem filmowym, właścicielem firmy filma, tworzą dokumenty prezentujące kulturę Indii i Tybetu. Elżbieta Dziuk jest autorką wielu wystaw fotograficznych dotyczących kultury Indii, natomiast Krzysztof Renik jest współautorem filmów dokumentalnych o widowiskach indyjskich i tybetańskich oraz korespondentem Polskiego Radia. Studiował w Kerala Kalamandalam - indyjskiej uczelni kształcącej artystów tamtejszego teatru.

(-)
Materiały Organizatorów
17 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...