Indywidualistka na scenie

"Momo" - reż: Ewelina Pietrowiak - Teatr Syrena

- Momo jest nietypową bohaterką dziecięcą - zapewnia reżyserka spektaklu Ewelina Pietrowiak. - To mała dziewczynka, ale poruszająca się w świecie dorosłych i rozwiązująca "dorosłe" problemy. Mała analfabetka, która ucieka z domu dziecka, by zamieszkać w ruinie starego amfiteatru. Bardzo odważna i samodzielna.

Inspiracją do powstania przedstawienia w Teatrze Syrena była książka "Momo, czyli osobliwa historia o złodziejach czasu i dziecku, które zwróciło ludziom skradziony im czas", napisana 38 lat temu przez niemieckiego pisarza Michaela Ende. Reżyserce podoba się w niej poważne traktowanie dziecięcego czytelnika. I tematyka. 

Książka dotyczy bowiem wciąż aktualnego problemu braku czasu i pozornego oszczędzania go, czyli chorobliwego wiecznego pośpiechu. Są tu też negatywni bohaterowie - Szarzy Panowie kradnący czas i rozmnażający się w kosmicznym tempie. 

- Mistrz Hora, który pomaga Momo uratować ludzkość, jest trochę bogiem, trochę śmiercią, postacią poza czasem. To bardzo pociągające teatralnie osoby, ale jednym z pierwszych reżyserskich impulsów było dla mnie także miejsce akcji ruiny starożytnego amfiteatru - dodaje reżyserka 

W scenografii Eweliny Pietrowiak i Julii Skrzyneckiej amfiteatr został zbudowany z ogromnych, mobilnych drewnianych klocków. Pozwalają one na przeróżne, czasem zaskakujące przestrzenne konfiguracje, które są dodatkową atrakcją tego familijnego spektaklu na dużej, "dorosłej" scenie. 

"Momo", Teatr Syrena, Warszawa, ul. Litewska 3, bilety: 16 - 30 zł, rezerwacje: tel. 022 628 50 93, premiera: sobota (19.09), godz. 17, spektakle: niedziela (20.09) godz. 12

Jolanta Gajda-Zadworna
Rzeczpospolita
19 września 2009

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia