Inicjatywa aktorska z... seksem dla opornych

"Seks dla opornych" - reż. Henryk Adamek - Teatr C. K. Norwida w Jeleniej Górze

Teatr im. Cypriana Kamila Norwida daje możliwość swoim aktorom podejmowania własnych inicjatyw. W tym sezonie artystycznym swoją okazję wykorzystał Jacek Grondowy, który wespół z Magdaleną Dąbrowską, reżyserem Henrykiem Adamkiem oraz współpracownikami, zaoferował jeleniogórskiej publiczności refleksyjną komedię „Seks dla opornych".

O tym, jak bardzo sztuka przypadła do gustu jeleniogórzan, świadczy długa owacja na stojąco, którą obdarowani zostali aktorzy i twórcy „Seksu dla opornych". Premiera spektaklu będącego najnowszą propozycją Sceny inicjatyw aktorskich, odbyła się wczoraj (16.03), ale warto podkreślić, że już na trzy tygodnie przed pierwszym pokazem wszystkie bilety na marzec były wyprzedane. W maju planowany jest pokaz w Świeradowie-Zdroju.

- Jackowi zamarzyło się, żeby ten tytuł zagrać, a ponieważ nie planowałem tego przedstawienia w programie repertuarowym, zatem trzeba było się dogadać. Nie miałem żadnych wątpliwości, co do warsztatu Jacka, ani jak powiedział, że reżyserem będzie Henryk Adamek - powiedział Tadeusz Wnuk, dyrektor Teatru Norwida.

Aktorka, która zagrała u boku Grondowego nie ukrywa, że był to dla niej podwójny debiut - pierwszy raz wystąpiła w jeleniogórskim teatrze, a poza tym był to jej pierwszy spektakl po dłuższej przerwie, więc było to dla niej szczególne przedstawienie. - Rola jest wymagająca, a ostatnie próby odbywałam w stanie chorobowym. Niestety nie miałam bezpośredniego materiału do zaczerpnięcia z życia, ponieważ nie mam doświadczeń małżeńskich, więc jak zwykle bazowałam na strzępach emocji z mojego życia - wyznała Magdalena Dąbrowska, która chwali współpracę z Jackiem Grondowym i Henrykiem Adamkiem. - Okazuje się, że z aktorstwem jest jak z rowerem, nie zapomina się jak się jeździ - dodała aktorka.

Jak podkreślił odtwórca głównej roli, na sukces składa się wiele czynników. - Trafiłem na taką sztukę, Henryk i Magda mi pomogli, pracownicy teatru pomogli w konstruowaniu scenografii, a widownia wypełniła to swoimi reakcjami, za co wszystkim bardzo serdecznie dziękuję - powiedział Jacek Grondowy.

- Widzowie bawili się, wzruszyli, uśmiechali, więc chyba osiągnęliśmy nasz cel - stwierdził Henryk Adamek, reżyser spektaklu, który w Jeleniej Górze jest już dobrze znany m.in. z przedstawień "Scrooge. Opowieść wigilijna", czy "Mąż mojej żony". Za każdym razem w głównej roli występował w jego sztukach Jacek Grondowy, bowiem reżyser bardzo sobie ceni jego warsztat.

Przemek Kaczałko
Jelonka
26 marca 2018
Portrety
Henryk Adamek

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia