Instytut Teatralny zaprasza

Przyjadą spektakle z programu "Teatr Polska"

Chełmski Dom Kultury kolejny już raz włączył się do programu Teatr Polska, realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W ramach projektu chełmianie obejrzą dwa spektakle.

10 września zobaczymy spektakl "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian" [na zdjęciu] w wykonaniu Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Z tą niecodzienną relacją z podróży na Ukrainę w lubelskim teatrze zmierzył się Remigiusz Brzyk, dwukrotnie nagrodzony prestiżowym Laurem Konrada na katowickim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje", a który dał się poznać publiczności Teatru im. Juliusza Osterwy, jako realizator okrutnie śmiesznej "bulwarówki politycznej" Pawła Demirskiego "Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł, czyli w heroicznych walkach narodu polskiego wszystkie sztachety zostały zużyte".

Wywiedzione z reportaży Szczerka opowieści młodych Polaków, którzy z plecakami przemierzają Ukrainę w poszukiwaniu "cudów i niesamowitości", raz po raz osuwają się w groteskę i absurd, nie tracąc przy tym nic z ostrej obyczajowej obserwacji. Historie te są pretekstem zarówno do znakomitej scenicznej zabawy, jak i próby głębszego spojrzenia na nas i naszych sąsiadów, z którymi łączy nas więcej, niż to na co dzień sobie uświadamiamy.

Kolejny spektakl w ramach projektu, 18 listopadaw Chełmie wystąpi Polski Teatr Tańca z Poznania ze spektaklem "Żniwa".. Odwieczny obrzęd zasiewów i zbiorów stanowi pretekst ukazania ludzkich namiętności i emocji. Surowa warstwa wizualna spektaklu zderza się w nim z wyrazistą ekspresją i zmysłowością tancerzy. Współczesną muzykę - Eugeniusza Rudnika uzupełą niają tradycyjne pieśni wyko- nywane przez Adama Struga. Ruch i taniec przekazują treści wywiedzione zarówno z naszej tradycji, kultury, jak natury.

(AN)
Super Tydzień Chełmski
22 sierpnia 2017

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia