Interaktywna bajka w Wilnie

"Jaś i Małgosia" - reż. Roberto Skolmowski - Opera i Filharmonia Podlaska

Jaś i Małgosia na dwa dni przenoszą się z Białegostoku do Wilna na Litwie. W Domu Kultury Polskiej w Wilnie około 1000 dzieci będzie mogło obejrzeć tę interaktywną kolorową bajkę przygotowaną przez Operę i Filharmonię Podlaską – Europejskie Centrum Sztuki.

„Jaś i Małgosia" to ciesząca się dużą popularnością bajka muzyczna wyreżyserowana przez dyrektora OiFP Roberto Skolmowskiego. Innowacyjne przedstawienie powstało z myślą o najmłodszej widowni (dzieci od 2 roku życia). Teraz najmłodsi widzowie wspólnie z rodzicami i dziadkami mogą wejść w zaczarowany świat bajki i muzyki. To bajka interaktywna, gdzie publiczność wciągana jest w zabawę i ... naukę. Przed spektaklem najmłodsi widzowie otrzymują instrumenty, poznają ich nazwy i brzmienie, uczą się piosenki, która będzie powtarzać się w spektaklu. Także podczas trwania przedstawienia widzowie ośmielani, by „wejść" w bajeczną scenografię. Scenografię zaprojektowała Małgorzata Szostakowska: drzewa w kształcie trąb, domek czarownicy to piernikowy kontrabas, nawet orkiestra przebrana jest za ... łosie. Całość jest kolorowa, ciepła i pogodna. Tak jak i cała historia - wszystko skończy się dobrze, tu nawet wilk zmienia obyczaje i dzieci nie zjada. Bajka oparta jest na tekstach Jana Brzechwy. Muzykę napisał Stefan Kisielewski.

Warto dodać, że spektakl "Jaś i Małgosia" grany w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku zainaugurował także we wrześniu nowy sezon Internetowego Teatru Telewizji Polskiej. Bajkę obejrzało ok. 32 tys. uczniów z ponad 400 placówek szkolno-wychowawczych z całej Polski.

W październiku bajka podbiła serca suwalskiej publiczności. Pokazywana była przy pełnej, żywo reagującej sali w Suwalskim Ośrodku Kultury. Interaktywni „Jaś i Małgosia" kolejny raz udowodnili, dlaczego spektakl zyskał miano „unikatowego w skali całego kraju" – to fragment recenzji na portalu Niebywałe Suwałki

Dom Kultury Polskiej w Wilnie rozpoczął działalność w lutym 2001 roku. Należy do Fundacji Dobroczynności i Pomocy "Dom Kultury Polskiej w Wilnie". Fundacja została powołana do życia decyzją Senatu RP, a jej założycielami są Wileński Oddział Miejski Związku Polaków na Litwie i Stowarzyszenie "Wspólnota Polska". Jest to jedna z większych instytucji polskich na Litwie mająca na celu organizację życia kulturalnego Polaków.

Spektakl „Jaś i Małgosia" będzie grany we wtorek (17 grudnia) o godzinie 18:00. W środę (18 grudnia) zaplanowano 4 przedstawienia: o godzinie 09:30, 12:00, 14:00.

Dorota Sawicka
Materiał Opery
17 grudnia 2013

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia