Interaktywny spektakl dla dzieci w Bydgoszczy

"Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana"- reż. Justyna Sobczyk

Teatr Polski zaprasza w sobotę na gościnne przedstawienie dla najmłodszej widowni. Będzie sporo śmiechu, nieskrępowanej zabawy, a na koniec darmowe warsztaty dla nauczycieli.

Spektakl dedykowany jest dzieciom w wieku 6-9 lat. Został inspirowany trzema realizacjami Jana Dormana, wybitnego reżysera i pedagoga teatru: "Która godzina?", "Konik" oraz "Kaczka i Hamlet".

Jego mottem było zdanie, że "Teatr powinien być instrumentem, który rozwija dziecięcą wyobraźnię". I takie też będzie sobotnie widowisko. Ma stawiać pytania o dorastanie, podążanie za swoimi marzeniami, czy sens wywoływania konfliktów, które pojawią się w scenach improwizowanych przez trójkę aktorów. Równocześnie jednak spektakl opiera się na interakcji z dziećmi, a jego istotą jest "żywioł swobodnej i niczym nieskrępowanej zabawy". Dzięki temu mali widzowie odbiorą pierwszą lekcję teatralnej umowności.

Całość będzie więc zgodna z filozofią zmarłego w 1986 roku Dormana, który w swoim teatrze inspirował się dziecięcym sposobem widzenia świata i specyfiką zabawy maluchów.

W Teatrze Polskim, przy al. Mickiewicza 2, zaplanowano dwa przedstawienia - w sobotę, o godz. 11 i 13.

Ale to nie koniec. Widowisko jest bowiem częścią projektu organizowanego przez Ministerstwo Kultury oraz Instytut Teatralny - "Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana". Dlatego w TPB odbędą się jeszcze warsztaty dla nauczycieli i animatorów kultury oraz pokaz instalacji artystycznej, której obiektami będą elementy scenografii spektaklu.

W kasach TPB można jeszcze kupić bilety na oba sobotnie przedstawienia - kosztują 10 złotych. Natomiast za darmo można będzie zapoznać dzieci z instalacją (godz. 14) oraz wziąć udział w warsztatach (godz. 15).

(bog)
Gazeta Pomorska
9 listopada 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia