Interpretacja historii tyranii

"Ryszard III" - reż. Piotr Ratajczak - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie

Ryszard III, druga, najdłuższa sztuka Williama Szekspira zostanie wystawiona w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym. Jej reżyserią zajął się Piotr Ratajczak, dobrze znany koszalińskiej publiczności.

Do tej pory mieliśmy okazję zobaczyć takie jego realizacje jak: Wodzirej, Koszalin kultur-kampf, Szewcy i Kartoteka. W obsadzie - dobrze znani nam aktorzy: Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Dominika Mrozowska, Beata Niedziela, Artur Czerwiński, Wojciech Kowalski, Artur Paczesny, Jacek Zdrojewski.

W główną, tytułową rolę wcieli się Wojciech Rogowski. Scenografią zajęła się Matylda Kotlińska, a kostiumami Beata Jasionek. Ryszard III to wartka opowieść, która - mimo że napisana w XVI wieku - jest doskonałym pretekstem do przyjrzenia się współczesnym moralnym wyborom. Sam zaś Ryszard to postać pełna mitów i stereotypów, jakie za sprawą Szekspirowskiego dramatu narosły w interpretacji historii tyranii. Spektakl jest ostatnią premierą w tym sezonie.

Po przedstawieniu (3 lipca), teatr ma przerwę urlopową do 10 września, kiedy to otworzy kolejny sezon artystyczny właśnie Ryszardem III.

Katarzyna Chybowska
Nasze Miasto
5 września 2016
Portrety
Piotr Ratajczak

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...