Interpretacje, czyli studium roli – nowy cykl Opery Krakowskiej

"Interpretacje" - kanał Youtube Opery Krakowskiej

Jak wygląda proces przygotowywania się do roli? Jak reżyser, choreograf, solista i zespoły artystyczne budują sceniczną kreację? Co sprawia, że publiczność im wierzy? Jak ważne w tym wszystkim są kostium i scenografia? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą artyści Opery Krakowskiej w ramach cyklu nagrań pod tytułem „Interpretacje", który rozpocznie się 16 czerwca i będzie emitowany na kanale YouTube Opery Krakowskiej dwa razy w tygodniu.

Budowanie kreacji scenicznej rozpoczyna się od pierwszego otwarcia partytury. Do jej pełnego zaistnienia na scenie prowadzi długa, nierzadko wyboista droga. Artyści Opery Krakowskiej opowiedzą o tym w specjalnie przygotowanych i zrealizowanych materiałach filmowych, które będą publikowane na kanale YouTube Opery Krakowskiej we wtorki oraz piątki o godzinie 18:30 od 16 czerwca.

– Realizujemy projekt „Interpretacje" dzięki wsparciu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To program specjalnie ogłoszony przez Ministra na ten trudny dla nas wszystkich –widzów i artystów – czas. Daje nam szansę na to, byśmy mogli zabrać głos w inny sposób niż zazwyczaj: nie poprzez rolę i kreację sceniczną, ale poprzez rozmowę. O tym jak pracujemy, z kim pracujemy, co dla nas jest w codziennej pracy ważne – mówi Bogusław Nowak, dyrektor Opery Krakowskiej. – Zrealizowaliśmy osiem odcinków, opowiemy o ośmiu spektaklach z naszego repertuaru. Bohaterowie opowiedzą o tym, jaką drogę przemierzają, aby się spotkać z Widzem.

W pierwszym odcinku, który Opera zaprezentuje 16 czerwca o godzinie 18:30, zobaczymy Tomasza Kuka i jego kreację Jontka w „Halce" Stanisława Moniuszki. W kolejnych Katarzynę Oleś-Blacha w „Normie", Iwonę Sochę w „Cyganerii", Monikę Korybalską i Agnieszkę Cząstkę-Niezgódkę w „Cyruliku sewilskim", Paulę Maciołek w „Gianni Schicchi", Adama Szerszenia w „Strasznym dworze" oraz solistów Baletu Opery Krakowskiej, Malikę Tokkozhinę i Dzmitry'a Prokharau w „Śnie nocy letniej".

Cykl objął opieką merytoryczną Laco Adamik, oprawę scenograficzną przygotowała Bożena Pędziwiatr, nad scenariuszami odcinków pracowali: Anna Popiel, Agnieszka Sztencel, Dagmar Bilińska-Korban oraz Mateusz Makselon. Za rejestrację i montaż odpowiadają Rafał Śmierzchalski i Jędrzej Rusin.

Programy prowadzi czterech komentatorów życia muzycznego i dziennikarzy: Magdalena Huzarska-Szumiec, Andrzej Kosowski, Mateusz Borkowski i Mateusz Ciupka.

Projekt "Interpretacje" dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci".

Mateusz Ciupka
Materiał nadesłany
10 czerwca 2020

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia