Irański "Hamlet" na Festiwalu

20. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski

Z radością donosimy, że podczas 20. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku zobaczymy spektakl „Hamlet” irańskiego Quantum Theatre Group, w reżyserii Arasha Dadgara!

Quantum Theatre Group został założony w 2009 roku przez reżysera Arasha Dagdara.
Inspiruje ich adaptowanie dla teatralnej sceny klasycznych sztuk teatralnych, powieści, opowiadań – którym nadają współczesne znaczenia i konteksty, uwzględniając nowoczesne teorie z obszaru fizyki (odniesienia do fizyki kwantowej widoczne są już w nazwie zespołu). Tworzony przez nich surrealistyczny świat z mieszaniną groteskowych relacji znajduje w Szekspirze wyjątkowego rozmówcę.

"Szekspir to dla mnie encyklopedia wiedzy o sprzecznościach tkwiących w ludzkiej naturze" – mówi Arash Dagdar, urodzony w 1973 roku reżyser i założyciel zespołu. „Zaskakuje mnie i zachwyca, jest tajemniczy, dramatyczny... To mój współczesny irański dramatopisarz! Wystawianie Szekspira, to poddawanie siebie samego próbie, to pokazywanie tego, co się wie o życiu, ale również tego, co nam ciągle umyka. Hamlet, najnowsza produkcja Quantum Theatre Group z 2014 roku, narodził się z przepisania projektu trwającego cztery lata. Wybrałem go, aby odpowiedzieć na wiele nierozstrzygniętych kwestii: czy Hamlet jest szalony? Czy Duch Ojca Hamleta istnieje naprawdę, czy to jedynie projekcja umysłu syna? Moja odpowiedź brzmi: ta tragedia, to nieustanne zderzenia elektronów i, jak w fizyce, rezultaty tych zderzeń są nieprzewidywalne. Niepewność króluje."

Festiwal Szekspirowski w Gdańsku to jedna z największych międzynarodowych imprez, na którą organizatorzy – Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense – co roku zapraszają najlepsze szekspirowskie spektakle i najwybitniejszych twórców teatru z całego świata.
W poprzednich edycjach mieliśmy przyjemność gościć takie gwiazdy, jak: Luk Perceval, László Bocsárdi, Robert Sturua, Silviu Purcarete, Edward Hall, Giuseppe Dipasquale i wielu innych. Mieliśmy także okazję zobaczyć interpretacje sztuk Szekspira zrealizowane przez teatry m.in. z Wielkiej Brytanii, Rosji, Ukrainy, Niemiec, Łotwy, Kuby, Danii, Włoch, Białorusi, Węgier, Armenii, Islandii, Izraela, Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Hiszpanii, Gruzji, Finlandii, Szwecji, Macedonii, Czech, Rumunii czy Zimbabwe.

Jubileuszowa 20. edycja Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku odbędzie się w dniach 29 lipca – 7 sierpnia.

Więcej informacji na temat 20. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku znajdą Państwo na stronie: www.festiwalszekspirowski.pl .

Wkrótce zdradzimy kolejnych gości jubileuszowej edycji!

(-)
Materiał Teatru
30 maja 2016

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia