Istota melancholii i depresji

9. Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne „Pępek Świata"

Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem w imieniu Współorganizatorów serdecznie zaprasza na dziewiątą edycję Zakopiańskich Prezentacji Artystycznych „Pępek Świata", które w tym roku odbędą się od 20 do 26 września. Tym razem będziemy zastanawiać się nad istotą melancholii i depresji.

Zgodnie z ideą przyświecającą Prezentacjom tegoroczny program zakłada spotkanie różnorodnych form i gatunków artystycznych. Zaproszone zostały spektakle teatrów polskich jak i zagranicznych.

Na deskach Teatru Witkacego zobaczymy spektakl „Concert by a band facing the wrong way" (reż. Maarten Seghers) legendarnego NEEDCOMPANY (międzynarodowego, wielojęzycznego i interdyscyplinarnego teatralnego kolektywu artystycznego założonego w 1986 roku w Brukseli przez Jana Lauwersa, flamandzkiego reżysera i artystę wizualnego), trzy spektakle ze Słowacji – wizyjny „Stalker" Teatro Tatro w reżyserii Ondreja Spišáka na podstawie powieści „Piknik na skraju drogi" braci Strugackich, kameralny „Chiński maharadża" wg Wojciecha Kurtyki oraz „Hamlet" Divadlo Kontra (reż. Klaudyna Rozhin), plastyczny „Pokój Gerdy" Laboratorium Jany Tuminy i Teatru Osobniak z Sankt Petersburga, krakowski Teatr KTO (który zaprezentuje spektakl „Chór Sierot" w reżyserii Jerzego Zonia) czy lalkowy spektakl Teatru Animacji z Poznania w reżyserii Dudy Paivy. Prezentacjom towarzyszy unikatowa WYSTAWA prywatnej kolekcji oryginalnych prac Salvadora Dali – „Boska komedia".

Pojawią się koncerty – m.in. zespołu Księżyc oraz multiinstrumentalisty Mirosława Muzykanta, warsztaty: psychologiczne, które poprowadzi Iga Koźmińska-Kiniorska (psycholog i psychoterapeuta) oraz ruchowe, na które zaprasza choreograf Teatru – Anita Podkowa, pokazy filmów w przytulnym Kinie Miejsce. Nie zabraknie również występu gospodarzy Prezentacji, którzy zaprezentują swój spektakl „Metafizyka dwugłowego cielęcia" w reżyserii Andrzeja St. Dziuka, ani też niewątpliwej atrakcji – takiej jak wspólna – artystów, gości i widzów – wyprawa tatrzańska z przewodnikiem do Doliny Żarskiej na Słowacji.

Jak co roku spotkamy się z wybitnymi przedstawicielami kultury, filozofii, nauki – będziemy mieli okazję porozmawiać o psychologii, walce z melancholią, sposobach pokonania depresji. Gośćmi specjalnymi tegorocznych prezentacji będą: Wojciech Kurtyka - taternik, alpinista, himalaista, przedsiębiorca, inżynier elektronik oraz Francoise Davoine - psycholog, doktor socjologii.

Prezentacje przygotowano dzięki współpracy z Urzędem Miasta Zakopane, Województwem Małopolskim oraz Zakopiańskim Centrum Kultury.

Koncepcja artystyczna ZPA „Pępek Świata" – Andrzej St. Dziuk
Koordynator artystyczny – Marzena Wnuk
Plakat: Jacek Staniszewski

Więcej informacji oraz szczegółowy program dostępne na stronie: www.pepekswiata.witkacy.pl/

Gaja Gajewska
Materiał organizatora
18 września 2019

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia