Iwona Socha - sopran

Stabat Mater - Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu solowego prof. J. Ballarina (dyplom z wyróżnieniem). W 2002 roku ukończyła studia na Wydziale Radiowo-Telewizyjnym Uniwersytetu Śląskiego im. K. Kieślowskiego w Katowicach.

W maju 2005 roku (jako studentka V roku) zadebiutowała na scenie Opery Śląskiej partią Małgorzaty w Fauście Ch. Gounoda. Jest finalistką i laureatką krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych. Współpracowała z takimi mistrzami batuty jak: K. Kord, J. Kaspszyk, T. Kozłowski, A. Straszyński, M. J. Błaszczyk, T. Wojciechowski, R. Silva, Ł. Borowicz, P. Przytocki, K. Dębski, J. Pedrlik, T. Tokarczyk.
Występowała z większością krajowych orkiestr filharmonicznych. Koncertowała za granicą, mi.in. w Belgii, Francji, Austrii, Holandii, Hiszpanii, Słowacji.

Współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, Operą w Krakowie, Teatrem Wielkim w Łodzi, Mazowieckim Teatrem Muzycznym – Operetką w Warszawie, Teatrem Muzycznym w Lublinie, a także Operą Śląską w Bytomiu.

Brała udział w licznych festiwalach muzycznych m.in. w VII Międzynarodowym Festiwalu Operete Kauno Pilyje na Litwie, Festiwalu Operowym w Bydgoszczy, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej w Gliwicach, Viva il Canto w Cieszynie oraz Festiwalu Bravo Maestro w Kąśnej.

(-)
Materiały OiFP
28 marca 2012

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia