Iwona z Katowic

9. Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski

Jeszcze trzy spektakle zostaną zaprezentowane w ramach trwającego od soboty w Radomiu 9. Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. W czwartek festiwalowe jury ogłosi, który teatr jest zdobywcą Grand Prix

We wtorek festiwalowa publiczność zobaczy "Iwonę, księżniczkę Burgunda" w wykonaniu aktorów Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach. Spektakl wyreżyserował pracujący na Węgrzech rumuński reżyser Atilla Keresztes.

W środę ze spektaklem "Ferdydurke" wystąpi teatr ze Sztokholmu. Wcześniej grupa teatralna ze Szwecji zaprezentowała przedstawienie "Barfotaupproret" ("Rewolucja na bosaka"). Był to spektakl lalkowy, na podstawie niedokończonego dramatu Gombrowicza "Historia".

Festiwal zakończy występ teatru "Iwona, księżniczka Burgunda" w wykonaniu Tamasi Aron Theatre z Sfantu Gheorghe w Rumunii.

9. edycja festiwalu zdominowana jest przez teatry zagraniczne: ze Szwecji, Argentyny, Słowacji i Rumunii. Polskę reprezentują: gospodarz festiwalu - Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego z Katowic i Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki.

Wszystkie spektakle, także te pokazywane przez polskie teatry, przygotowali reżyserzy zagraniczni.

Międzynarodowy jest też skład jury, w którym oprócz przewodniczącego Jacka Wakara zasiedli także m.in. znawcy teatru z Francji, Wielkiej Brytanii i Litwy.

Według dyrektora radomskiego teatru Zbigniewa Rybki, wszystko to gwarantuje "odświeżające spojrzenie na Gombrowicza".

- W tej edycji potwierdza się też międzynarodowa formuła festiwalu i światowy format artysty, jakim jest Gombrowicz - zauważa Rybka.

Podczas 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego zaprezentowanych zostanie osiem spektakli, z czego aż pięć to różne ujęcia pierwszego dramatu W. Gombrowicza - "Iwony, księżniczki Burgunda".

Festiwalowa publiczność długo oklaskiwała "Transatlantyk" w wykonaniu Teatru Narodowego z Buenos Aires (Argentyna) - w którym to państwie Witold Gombrowicz spędził ponad 20 lat. Widzowie chwalili aktorów za dobre tempo, żywiołową grę i kunszt aktorski.

Festiwal powstał w 1993 r. Ideą organizatorów było stworzenie międzynarodowego, wielokulturowego forum wymiany myśli, doświadczeń, interpretacji, oraz otwarcie na nowo dyskusji o Gombrowiczu, o czytaniu i odczytywaniu jego dzieła.

Festiwal Gombrowiczowski nieprzypadkowo odbywa się w Radomiu. W podradomskiej Wsoli znajduje się pałacyk, który kiedyś należał do Jerzego Gombrowicza, starszego brata pisarza, gdzie Gombrowicz

spędzał wakacje; obecnie mieści się tutaj Muzeum Witolda Gombrowicza. Znawcy jego twórczości twierdzą, że w tym miejscu powstał zarys "Ferdydurke".

(-)
PAP
20 października 2010

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...