Ja to czuję, ja to słyszę

„Wesele" - reż. Jan Niemaszek - Polskie Radio-Rzeszów

„Wesele" na rzeszowskiej antenie. Sto i dziesięć lat mija od śmierci Wyspiańskiego. W tę rocznicę wspomnieniowo także wpisało się udanie Polskie Radio-Rzeszów słuchowiskiem „Wesele - ja to czuję, ja to słyszę", w reżyserii Jana Niemaszka. Warto posłuchać!

W poniedziałek w Teatrze Maska fragmentom scenariusza dano formę spektaklu. W żywym planie grali aktorzy z kilku teatrów rzeszowskich, a szczególnie warci zapamiętania byli Monika Szela - Panna Młoda, Przemysław Tejkowski - Pan Młody, Robert Żurek - Dziennikarz, Wojciech Kwiatkowski - Nos, Waldemar Czyszak - Czepiec, Marek Kępiński - Gospodarz, Józef Hamkało - Poeta, Małgorzata Machowska - Rachela, Justyna Król - Kasia, Kamil Dobrowolski - Kasper i Paweł Gładyś - Jasiek.

W tle sceny na monitorze pokazany z twarzy Jerzy Trela mówił kwestię Wernyhory, głos Jana Nowickiego dawał szczególną barwę postaci Hetmana. W niektórych rolach pojawiały się osoby nie będące aktorami, najczęściej byli to dziennikarze radiowi. Użytecznie dla klimatu całości scenicznej dopisano fragmentom „Wesela" sceną początkową - odnoszącą się do części biografii Wyspiańskiego - i końcową multimedialną - z jego pogrzebu. Emisji fragmentów słuchowiska towarzyszyły zdjęcia z jego realizacji w radiowym studiu.

W słuchowisku bierze udział gościnnie Anna Polony - Radczyni oraz znane twarze rzeszowskich scen: Anna Demczuk - Klimina, Aneta Adamska - Czepcowa, Beata Zarembianka - Maryna, Ryszard Szetela - Żyd, Robert Chodur - Ksiądz, Piotr Napieraj - Dziad, Grzegorz Pawłowski - Chochoł. Postaci Wyspiańskiego scalającej scenariusz użycza głosu Jan Niemaszek. Narratorem całości jest dziennikarz radiowy Adam Głaczyński. Spektakl w wersji radiowej ma osobliwą magię, której dostarczają już same słowa Wyspiańskiego, natomiast dopisane sceny świetnie ilustrują klimat ówczesnego Krakowa, jego znanych i mniej znanych mieszkańców.

Rzeszowskie słuchowisko powstawało kilka miesięcy. Nagrywane było w zaaranżowanej w radiowym studiu przestrzeni chaty, takiej, jak w przybliżeniu w dawnych Bronowicach pod Krakowem, gdzie toczy się akcja „Wesela". Ale także w plenerze, kościele, na autentycznej klatce schodowej, jak w przypadku sceny, gdy listonosz przychodzi do mieszkania Wyspiańskiego z zaproszeniem od Lucjana Rydla na jego wesele w Bronowicach. Realizator akustyczny Maciej Rosół jak najmniej korzystał z dźwięków gotowych, co pozwala słuchaczom znaleźć się wyobraźnią w miejscach zbliżonych do autentycznych, w których rozgrywa się akcja „Wesela".

Inicjatorem słuchowiska jest Przemysław Tejkowski, aktor i były dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej, który zainicjował też powstanie Sceny Teatralnej w Polskim Radiu - Rzeszów. Całość dofinansowała Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny. To pierwsze słuchowisko na podstawie „Wesela" Wyspiańskiego trwające 3 i pół godziny i angażujące połowę setki aktorów. Do posłuchania na antenie rzeszowskiej 90,5 mgh 1, 2 i 3 grudnia o godz. 19 w kolejnych trzech częściach. Ukazało się również już na trzech kompaktach w jednolitym albumie.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
30 listopada 2017
Portrety
Jan Niemaszek

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia