Ja to czuję, ja to słyszę

„Wesele" - reż. Jan Niemaszek - Polskie Radio-Rzeszów

„Wesele" na rzeszowskiej antenie. Sto i dziesięć lat mija od śmierci Wyspiańskiego. W tę rocznicę wspomnieniowo także wpisało się udanie Polskie Radio-Rzeszów słuchowiskiem „Wesele - ja to czuję, ja to słyszę", w reżyserii Jana Niemaszka. Warto posłuchać!

W poniedziałek w Teatrze Maska fragmentom scenariusza dano formę spektaklu. W żywym planie grali aktorzy z kilku teatrów rzeszowskich, a szczególnie warci zapamiętania byli Monika Szela - Panna Młoda, Przemysław Tejkowski - Pan Młody, Robert Żurek - Dziennikarz, Wojciech Kwiatkowski - Nos, Waldemar Czyszak - Czepiec, Marek Kępiński - Gospodarz, Józef Hamkało - Poeta, Małgorzata Machowska - Rachela, Justyna Król - Kasia, Kamil Dobrowolski - Kasper i Paweł Gładyś - Jasiek.

W tle sceny na monitorze pokazany z twarzy Jerzy Trela mówił kwestię Wernyhory, głos Jana Nowickiego dawał szczególną barwę postaci Hetmana. W niektórych rolach pojawiały się osoby nie będące aktorami, najczęściej byli to dziennikarze radiowi. Użytecznie dla klimatu całości scenicznej dopisano fragmentom „Wesela" sceną początkową - odnoszącą się do części biografii Wyspiańskiego - i końcową multimedialną - z jego pogrzebu. Emisji fragmentów słuchowiska towarzyszyły zdjęcia z jego realizacji w radiowym studiu.

W słuchowisku bierze udział gościnnie Anna Polony - Radczyni oraz znane twarze rzeszowskich scen: Anna Demczuk - Klimina, Aneta Adamska - Czepcowa, Beata Zarembianka - Maryna, Ryszard Szetela - Żyd, Robert Chodur - Ksiądz, Piotr Napieraj - Dziad, Grzegorz Pawłowski - Chochoł. Postaci Wyspiańskiego scalającej scenariusz użycza głosu Jan Niemaszek. Narratorem całości jest dziennikarz radiowy Adam Głaczyński. Spektakl w wersji radiowej ma osobliwą magię, której dostarczają już same słowa Wyspiańskiego, natomiast dopisane sceny świetnie ilustrują klimat ówczesnego Krakowa, jego znanych i mniej znanych mieszkańców.

Rzeszowskie słuchowisko powstawało kilka miesięcy. Nagrywane było w zaaranżowanej w radiowym studiu przestrzeni chaty, takiej, jak w przybliżeniu w dawnych Bronowicach pod Krakowem, gdzie toczy się akcja „Wesela". Ale także w plenerze, kościele, na autentycznej klatce schodowej, jak w przypadku sceny, gdy listonosz przychodzi do mieszkania Wyspiańskiego z zaproszeniem od Lucjana Rydla na jego wesele w Bronowicach. Realizator akustyczny Maciej Rosół jak najmniej korzystał z dźwięków gotowych, co pozwala słuchaczom znaleźć się wyobraźnią w miejscach zbliżonych do autentycznych, w których rozgrywa się akcja „Wesela".

Inicjatorem słuchowiska jest Przemysław Tejkowski, aktor i były dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej, który zainicjował też powstanie Sceny Teatralnej w Polskim Radiu - Rzeszów. Całość dofinansowała Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny. To pierwsze słuchowisko na podstawie „Wesela" Wyspiańskiego trwające 3 i pół godziny i angażujące połowę setki aktorów. Do posłuchania na antenie rzeszowskiej 90,5 mgh 1, 2 i 3 grudnia o godz. 19 w kolejnych trzech częściach. Ukazało się również już na trzech kompaktach w jednolitym albumie.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
30 listopada 2017
Portrety
Jan Niemaszek

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia